Używamy plików cookie oraz usług Google Analytics (statystyki strony) i Google AdSense (reklamy) co wiąże się z przetwarzaniem pewnych danych. Więcej informacji oraz możliwości zarządzania tutaj. Jeśli nie wyrażasz zgody zmień ustawienia swojej przeglądarki lub opuść stronę. AKCEPTUJĘ
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Nowe autostrady i drogi ekspresowe - lista i mapy

Nowe autostrady i drogi ekspresowe - lista i mapy

W latach 2012-2018 otwarto w Polsce wiele nowych odcinków dróg ekspresowych i autostrad. Oto podsumowanie - lista nowych odcinków wraz z mapami.

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 05-11-2018, 21:25 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Uwaga! Poniższy artykuł nie był od jakiegoś czasu aktualizowany, a nowych odcinków dróg przybyło. Po aktualne informacje odsyłamy do aktualizowanej na bieżąco mapy Polski z zaznaczonymi aktualnymi drogami i autostradami - kolorem czarnym oznaczono oddane odcinki, pokazano także odcinki planowane i w budowie. Znajduje się ona na stronach Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad.


A1: Gdańsk - Toruń - Łódź - Piotrków
Od Gdańska aż do Piotrkowa Trybunalskiego (niedaleko węzła z S8 - tzw. Gierkówką) można już w całości dojechać autostradą. Dzięki temu omijamy m.in. Toruń, Włocławek i Łódź (mapa i szczegółowe informacje o obwodnicy Łodzi w ciągu A1).

Poniżej mapka poglądowa autostrady A1 (opracowaliśmy ją na podstawie mapy UMP).
Aktualny stan autostrady A1 - mapka
Obecnie podróż z Warszawy do Gdańska można już w całości odbyć autostradą: z Warszawy autostradą A2 do Strykowa k. Łodzi i potem już A1 do Gdańska.


A1: Śląsk - Czechy
Przejezdny jest już cały odcinek autostrady A1 na Górnym Śląsku: od lotniska Pyrzowice przez Zabrze (skrzyżowanie z A4), okolice Żor (Świerklany Górne), Mszanę do granicy z Czechami (Gorzyczki). Ostatni brakujący odcinek otwarto w maju 2014 (Mszana - Świerklany).

Aktualny stan autostrady A1 na Śląsku - mapka[mapka: Odcinki zaznaczone na czarno są przejezdne. Czerwone - w budowie. Mapka pochodzi od GDDKiA]

A1 w okolicach Pyrzowic przechodzi w drogę ekspresową S1 i w ten sposób łączy się z drogą krajową nr 1 na odcinku Katowice - Częstochowa. Odcinek Śląsk - Częstochowa (na mapce na czerwono) jest obecnie w budowie.


S1/S52: Bielsko-Biała - Żywiec - Zwadroń / Cieszyn
Drogi ekspresowe w okolicach Bielska-Białej: S1 do Żywca i granicy, ale z brakującym fragmentem w okolicach Milówki, a także S52 do Cieszyna.
Nowe autostrady w okolicach Bielska-Białej[mapka: Odcinki zaznaczone na czarno są przejezdne. Czerwone - w budowie. Mapka pochodzi od GDDKiA]


A2: Niemcy - Warszawa
Autostrada A2 jest już przejezdna od granicy z Niemcami przez Poznań, Konin i Łódź aż do Warszawy.
Aktualny stan autostrady A2 - mapkaZobacz na mapie UMP

A2/S2: Warszawa (POW) - Mińsk Mazowiecki
W Warszawie autostrada A2 zamienia się w drogę ekspresową S2 i tworzy Południową Obwodnicę Warszawy (częściowo gotową). Za Warszawą mamy jeszcze 20-kilometrowy odcinek A2 będący obwodnicą Mińska Mazowieckiego. Odcinki między nimi są w budowie.

Nowe autostrady w okolicach Warszawy[mapka: Odcinki zaznaczone na czarno są przejezdne. Czerwone - w budowie. Mapka pochodzi od GDDKiA]

W Warszawie czynny jest także odcinek drogi ekspresowej S79, który łączy S2 z lotniskiem Okęcie.


S3: Bolków - A4 - Legnica - Lubin - Nowa Sól
Dwupasmowa droga ekspresowa S3 łączy się już z A4 i przez Jawor sięga na południe aż do Bolkowa. Istnieją już obwodnice Legnicy i Lubina, ale wciąż jeszcze w budowie jest odcinek koło Polkowic.
Aktualny stan S3 - mapka[mapka: Odcinki zaznaczone na czarno są przejezdne. Czerwone - w budowie. Mapka pochodzi od GDDKiA]

S3: Zielona Góra - Gorzów - Szczecin
Droga ekspresowa S3 między Zieloną Górą a Szczecinem (przez Gorzów Wielkopolski) jest już całkowicie przejezdna i co więcej ma na całej długości po dwa pasy ruchu (w październiku 2017 oddano po drugim pasie na Obwodnicy Gorzowa Wielkopolskiego, a także na odcinku Zielona Góra - most na Odrze - Sulechów).

Na południe od Zielonej Góry mamy jeden pas do Nowej Soli.


A4: Niemcy - Wrocław - Katowice - Kraków - Tarnów - Rzeszów - Ukraina
Od 20 lipca 2016 autostrada A4 jest już w całości gotowa, bo w ten dzień otwarto ostatni brakujący odcinek - między Rzeszowem a Jarosławiem.

Przypominamy, że A4 ciągnie się od granicy z Niemcami w okolicach Zgorzelca przez Legnicę, Wrocław, Opole, Górny Śląsk (m.in. Katowice), Kraków, Bochnię, Tarnów, Dębicę, Rzeszów i Jarosław do granicy z Ukrainą (Korczowa). Jest to pierwsza Polska autostrada ukończona w całości.

Zobacz A4 na mapie


S5: Wrocław - Leszno (do Poznania)
Z Wrocławia do Leszna można dojechać już dwupasmową drogą ekspresową. W 2018 otwarto kolejny odcinek już do samego Leszna, bo wcześniej dojeżdżaliśmy tylko do Rydzyny. Dalsze odcinki drogi ekspresowej S5 z Leszna do Poznania są w budowie.
S5 Wrocław - Poznań, mapka[mapka: Odcinki zaznaczone na czarno są przejezdne. Czerwone - w budowie. Mapka pochodzi od GDDKiA]


S5: Poznań - Gniezno - Bydgoszcz - A1
W budowie jest cały odcinek drogi ekspresowej S5 między Poznaniem a Bydgoszczą i dalej - do autostrady A1 (Nowe Marzy). Jak na razie dostępny jest fragment łączący A2 z Gnieznem (wraz z obwodnicą Gniezna, całość określa się czasem jako wschodnią obwodnicę Poznania).
S5 Poznań - Bydgoszcz - A1, mapka[mapka: Odcinki zaznaczone na czarno są przejezdne. Czerwone - w budowie. Mapka pochodzi od GDDKiA]


S7: Warszawa - Olsztyn - Gdańsk
W 2018 roku oddano kolejne odcinki drogi ekspresowej S7 Warszawa - Olsztyn - Gdańsk. Obecnie odcinek Mława - Olsztyn - Elbląg - Gdańsk to już w 100% droga ekspresowa. Można już zatem zapomnieć o wielkich korkach jakie tworzyły się w drodze nad morze latem 2018 roku między Elblągiem a Gdańskiem. Gotowy jest także odcinek ekspresówki S51 łączący Olsztyn z S7. Południowa obwodnica Olsztyna wciąż jest jednak w budowie.
S7 Warszawa - Gdańsk, mapka[mapka: Odcinki zaznaczone na czarno są przejezdne. Czerwone - w budowie. Mapka pochodzi od GDDKiA]


S7: Warszawa - Radom - Kielce - Kraków
Jesienią 2018 otwarto obwodnice Radomia - drogą ekspresową S7, która skraca podróż między Krakowem, Kielcami a Warszawą. Wszystkie brakujące odciniki S7 między Warszawą a Krakowem są w budowie lub w trakcie procedury przetargowej.
S7 Radom - Kielce, mapka[mapka: Odcinki zaznaczone na czarno są przejezdne. Czerwone - w budowie. Mapka pochodzi od GDDKiA]

Już w samym Krakowie dostępny jest wschodni fragment obwodnicy tego miasta, który łączy drogę krajową nr 79 (przy Nowej Hucie) z autostradą A4. Wybudowano most przez Wisłę, ale nowa droga nie łączy się jeszcze bezpośrednio z drogą krajową nr 7 od strony Warszawy. Zobacz na mapie UMP


S8: Wrocław - Łódź (w kierunku Warszawy)
Od ostatniego weekendu listopada 2014 jest już gotowa droga ekspresowa S8 między Wrocławiem a Łodzią. Jest to ok. 200 km dwupasmowej i bezkolizyjnej drogi. Wiedzie ona od Autostradowej Obwodnicy Wrocławia (A8) przez przez Oleśnicę, Syców, Kępno, Walichnowy (k. Wielunia), Sieradz, Zduńską Wolę i Łask aż do Autostrady A1 k. Łodzi.
Aktualna mapa S8 Wrocław - Łódź


S8: Piotrków - Warszawa (tzw. Gierkówka)
Niemal cała gierkówka ma już status drogi ekspresowej, trwają jeszcze prace modernizacyjne na odcinku Radziejowice - Paszków (bardzo blisko Warszawy).


S8: Warszawa/Marki (obwodnica)
Droga ekspresowa S8 w Warszawie. Zobacz schemat dróg ekspresowych w Warszawie


S8: Warszawa - Białystok
Droga ekspresowa S8 od Warszawy przez Ostrów Mazowiecką i Zambrów do Białegostoku jest już w całości gotowa.
S8 Warszawa - Białystok, mapka[mapka: Odcinki zaznaczone na czarno są przejezdne. Czerwone - w budowie. Mapka pochodzi od GDDKiA]


S11: Północna część obwodnicy Kępna
W końcu stworzono bezpośrednie połączenie Kępna z drogą ekspresową S8. Jest nim fragment drogi ekspresowej S11 będący obwodnicą Kępna - na razie dostępna jest tylko jej północa część.
Zobacz nowy odcinek na Mapie UMP

S11: Obwodnica Ostrowa Wielkopolskiego
Niezwykle potrzebna obwodnica Ostrowa Wielkopolskiego od 12 lipca jest już udostępniona do ruchu w całości. Od kilku lat czynny był jedynie jej północy fragment. Teraz obwodnicą można elegancko ominąć całe miasto jadąc na osi północ-południe, a dodatkowo omija ona np. Przygodzice, gdzie był długi ciąg obszaru zabudowanego.
Zobacz na mapie UMP

S11: Obwodnica Jarocina
Dwujezdniowa droga ekspresowa, która omija Jarocin w ciągu S11 (Śląsk - Poznań). Niestety, żeby wjechać na nią z drogi krajowej nr 15 wciąż będziemy musieli przejechać przez kawałek Jarocina. Zobacz na mapie

S11: Zachodnia Obwodnica Poznania
Od 19 grudnia 2014 jest w końcu gotowa cała zachodnia obwodnica Poznania. Umożliwia ona ominięcie tego miasta po osi północ-południe (np. w drodze nad morze, w kierunku Piły, Koszalina, a na południe w kierunku Wrocławia, Leszna czy Katowic). Obwodnica ta prowadzi od autostrady A2 do drogi krajowej nr 11 za północnymi peryferiami Poznania. Jest to dwupasmowa droga ekspresowa S11.
Zobacz na mapie UMP


Obwodnica Pabianic (S14)
Ok. 15 km dwupasmowej drogi ekspresowej, która omija Pabianice od strony Sieradza i Zduńskiej Woli i pozwala dojechać do ul. Pabianickiej w Łodzi. W planach odcinek ten ma łączyć się z autostradą A2 w okolicach Ozorkowa.
Zobacz na mapie Targeo


Droga ekspresowa S12/S17/S19: Puławy - Lublin - Piaski
Drogi ekspresowe łączące Lublin z Puławami, Piaskami, fragment w stronę Rzeszowa (S19 - zachodnia obwodnica Lublina), a także północna obwodnica Lublina. W sierpniu 2018 otwarto dodatkowy fragment S12, który tworzy obwodnicę Puław (w ciągu drogi Radom - Lublin).
Mapka: drogi ekspresowe w okolicy Lublina[mapka: Odcinki zaznaczone na czarno są przejezdne. Czerwone - w budowie. Mapka pochodzi od GDDKiA]


S19: Rzeszów i okolice
Czynne są dwa fragmenty drogi ekspresowej S19 w okolicach Rzeszowa: jeden na północ od A4, drugi na południe.
Mapka: drogi ekspresowe w okolicy Rzeszowa[mapka: Odcinki zaznaczone na czarno są przejezdne. Czerwone - w budowie. Mapka pochodzi od GDDKiA]


S61/DK8: Obwodnica Augustowa
Ta obwodnica stała się znana w całej Polsce za sprawą Doliny Rospudy. Otwarto ją 7 listopada 2014. Obejmuje odcinek drogi krajowej nr 8, który omija Augustów oraz Dolinę Rospudy, a dalej wiedzie drogą ekspresową S61, która łączy DK 8 z Suwałkami.
Zobacz na mapie UMP

S61: Obwodnica Szczuczyna
Od 13 listopada 2015 kierowcy mogą korzystać z obwodnicy Szczuczyna w ciągu drogi krajowej nr 61. Droga ta łączy m.in. Litwę (przejście graniczne w Budzisku) i Suwałki z Warszawą. Nowa obwodnica ma na razie klasę drogi krajowej o jednym pasie ruchu, w kolejnym etapie ma być ulepszona do dwupasmowej drogi ekspresowej.
Zobacz na mapie UMP

S61: Obwodnica Stawisk
Obwodnica miasteczka na Podlasiu w ciągu drogi Łomża - Augustów. Długość: 6,5 km; na razie tylko jeden pas w jednym kierunku.
Zobacz na mapie Targeo

Komentarze - forum

kazik (09-04-2013, 14:15)

a co z odcinkiem S69 Przybedza Milowka

Piotr Surowiecki (09-04-2013, 17:29)

Odcinek ten jest planowany i tyle można o nim napisać. Z tego co udało nam się dowiedzieć to nie ogłoszono jeszcze nawet przetargu na jego budowę i nie załapał się też on do planu budowy dróg na lata 2013-16. Wynika z tego, że nieprędko będzie gotowy.

janusz (22-12-2014, 8:28)

Dlaczego wszyscy i wszędzie nazywają drogę Jeżewo - Białystok (S8) drogą ekspresową skoro na całej drodze ograniczono prędkość do 100 km/godz.? Jest to więc zwykła dwupasmówka a nazwa "ekspresowa" stosowana jest wyłącznie do celów statystyczno-politycznych.

Piotr Surowiecki (22-12-2014, 19:16)

Panie Januszu! Za ograniczenia prędkości to my nie odpowiadamy, a formalnie jest to droga ekspresowa. Natomiast warto też pamiętać, że ogromną przewagą drogi ekspresowej są nie tylko wyższe limity prędkości, ale także - a może przede wszystkim - bezkolizyjna jazda, czyli brak skrzyżowań, świateł, obszaru zabudowanego itp. Szerokiej drogi!

Piotr Surowiecki (31-12-2014, 20:35)

Jest Pan tam jeszcze Panie Januszu? Właśnie 30 stycznia zakończyły się prace na S8 Jeżewo - Białystok i można już tam jeździć przepisowe 120 km/h.

Alicja (24-05-2015, 9:54)

Czy autostradą dojada z Gdańska do Frankfurtu n/Odra? Jeśli nie to w którym miejscu najlepiej zjechać z A1 na A2? Pozdrawiam

S12 (27-10-2018, 21:46)

Popierajmy o przedłużenie S12 do obwodnicy Bełchatowa nawet w formie jak wygląda teraz obwodnica Bełchatowa. W powiązaniu z wschodnią obwodnicą skomunikuje to dobrze region. Odciąży drogę przez Majków, Gomulin, Woźniki, Mzurki, na której już robią się drobne korki i jazda tą drogą staje się uciążliwa. Pozwoli pozyskać w okolicach Woli Rokszyckiej nowe tereny pod inwestycje http://oi65.tinypic.com/122zszr.jpg Walczmy żeby nie było tak jak teraz jest z S8 gdzie urywa się w szczerym polu a powinna zostać przedłużona do Tomaszowa Mazowieckiego.

S12 (27-01-2020, 22:16)

Bardzo ciekawy koncept aby puścic S12 z Piotrkowa na Łask: https://tinyurl.com/sguy6sy

Trakt Widawski (14-06-2020, 19:03)

A ja podaje link do dwóch w miarę ciekawych koncepcji na przedłużenie czy S8 czy S12 do Bełchatowa i dalej na zachód: https://ibb.co/HXqfdYw Proponuję wariant z S12 i poprowadzić dalej na Widawę: Trakt Widawski S12 Natychmiast do Bełchatowa, Trakt WidawskiZobacz też

Więcej w naszym serwisie

psur.pl - Wycieczki po Polsce
Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 22966358