Używamy plików cookie oraz usług Google Analytics (statystyki strony) i Google AdSense (reklamy) co wiąże się z przetwarzaniem pewnych danych. Więcej informacji oraz możliwości zarządzania tutaj. Jeśli nie wyrażasz zgody zmień ustawienia swojej przeglądarki lub opuść stronę. AKCEPTUJĘ
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Którędy nad morze? [2024]

Którędy nad morze? [2024]

Gdzie są korki i remonty, jakie są w tym roku nowe drogi itp. - oto omówienie dróg z Wrocławia nad Bałtyk.

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 05-07-2024, 9:16 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Wiele razy jeździliśmy różnymi drogami nad morze, uważnie je dobierając i w tym artykule dzielimy się naszymi opiniami. By opis sytuacji na drogach był jak najpełniejszy i wiarygodny rozmawiamy też ze znajomymi kierowcami na temat ich wrażeń oraz obserwujemy oficjalne strony zarządców dróg, informacje o korkach w godzinach wakacyjnego szczytu itp.

Nasze wrażenia dotyczą jazdy z południowo-zachodniej Polski, z Wrocławia i okolic, ale wiele dróg jest wspólnych, dlatego warto poszukać w tekście interesującego fragmentu (szukając np. miasta czy numeru drogi). Warto również brać pod uwagę komentarze pod artykułem, gdyż można tam znaleźć dodatkowe informacje.

Najpierw mapa

Wybierając drogę trzeba przede wszystkim wiedzieć z czego można wybierać. Musimy mieć dostęp do mapy z aktualną siecią dróg, a tych ostatnio w Polsce szybko przybywa.

Z map internetowych polecamy NaviExpert. Oprócz aktualnych map zawiera ona również informacje o korkach czy remontach, a często również bieżące zamknięcia (np. po wypadku) na głównych drogach. Dobra jest też mapa Targeo (AutoMapa), choć tam tych bieżących aktualizacji jest naszym zdaniem mniej.

Warto też mieć przed sobą mapę papierową - nam ostatnio bardzo do gustu przypadł samochodowy Atlas Polski polskiego wydawnictwa ExpressMap. Nie należy on do najtańszych, ale oferuje wyjątkowo dokładne mapy (np. stacje benzynowe z wyróżnieniem marek, nazwy węzłów) i oczywiście aktualną sieć dróg (w tym także drogi w budowie z datami otwarcia, więc atlas zachowa aktualność jeszcze przez kilka lat). Wydanie 2024 to koszt ok. 50-60 zł - zobacz oferty.

O której jechać? Kiedy jest wakacyjny szczyt?

Korki na trasach nad morze zależą w dużej mierze od godziny.

O której są największe korki? Trudno dokładnie powiedzieć, kierowcy startują z różnych miejsc, o różnych godzinach, niektórzy mają do pokonania 200 km, a inni 500 km. Z naszych doświadczeń wynika jednak, że w stronę morza największe korki w newralgicznych miejscach tworzą się w soboty i niedziele, mniej więcej między 10 a 14, przy czym w soboty ruch jest wyraźnie większy niż w niedziele. Z kolei w przypadku powrotów znad morza szczyt korków jest wyraźnie przesunięty i trwają one jeszcze w godzinach popołudniowych (im później tym dalej od morza).

Są jeszcze dwa dodatkowe czynniki, od których zależą korki:
1) Tzw. "zmiana turnusów", dziedzictwo jeszcze PRL-u, powoduje, że w weekendy w okolicach początku i połowy miesiąca korki są nieco większe niż w weekendy ok. 7-go czy 20-go dnia miesiąca.
2) Pogoda - jeśli są dobre prognozy na najbliższy czas to ruch jest większy.

Generalnie w wakacyjne weekendy, w ciągu dnia, trzeba się liczyć ze staniem w korkach. Im bardziej nietypowa pora (np. świt czy noc) tym ruch mniejszy.

Jeśli ktoś chce bardzo uniknąć korków to najlepiej jest wstać o świcie (np. o 3-4 rano) i jechać. Jest się w miarę wyspanym, a drogi są puste i bardzo wygodnie się jedzie. Druga opcja to jechać po południu, aby dojechać na wieczór - szczyt się wtedy przetoczy i jest dość luźno (dotyczy to jazdy nad morze, bo korki odnośnie powrotów przeciągają się do wieczora).

A lepiej jechać w weekend czy w dzień roboczy? Od poniedziałku do piątku na drogach ruch jest generalnie większy, są TIRy, miasta i miasteczka korkują się w godzinach szczytu, ale za to ruch turystyczny jest dużo mniejszy - w newralgicznych miejscach na drogach nad morze nie tworzą się korki. Natomiast w soboty i niedziele ogólnie na drogach jest luźniej, ale w wakacje mnóstwo ludzi jedzie nad morze i na drogach doń prowadzących to widać - czasem można utknąć w naprawdę wielkim korku.


Możesz przewinąć od razu do interesującego Cię celu podróży:
* Pomorze Zachodnie: od Świnoujście przez Pobierowo do Kołobrzegu
* Pomorze Środkowe: Mielno, Darłówko...
* Pomorze Gdańskie: Władysławowo, Hel...


Część I: Na Pomorze Zachodnie
miejscowości: Świnoujście, Międzyzdroje, Międzywodzie, Dziwnów, Pobierowo, Rewal, Niechorze, Pogorzelica, Mrzeżyno, Grzybowo, Kołobrzeg, Ustronie Morskie...

Tradycyjna droga z południowo-zachodniej Polski (np. z Wrocławia) na Pomorze Zachodnie prowadzi przez Zieloną Górę, Gorzów Wielkopolski i Szczecin szlakiem drogi ekspresowej S3.

Droga ekspresowa S3 jest połączona z autostradą A4 w okolicach Legnicy (węzeł Legnica Południe). Czyli z Wrocławia, Opola czy Śląska da się jechać A4 i S3 aż za Szczecin, cały czas z komfortem autostradowym (dwa pasy, brak świateł, obszaru zabudowanego itp.).

Alternatywnie możemy jechać drogą ekspresową S5 - do Poznania, następnie autostradą A2 jedziemy na zachód i dojedziemy do drogi ekspresowej S3 w okolicach Międzyrzecza - wszystko po autostradach lub dwupasmowych drogach ekspresowych.

Czy zatem lepiej przez A4/S3 (Zieloną Górę) czy raczej S5/A2/S3 (Poznań)?

Myśmy jechali poza sezonem właśnie przez Poznań i było bardzo dobrze. Doświadczenia z poprzednich lat pokazują, że w godzinach urlopowego szczytu szacowane czasy podróży dla obu tras były porównywalne. Dwie uwagi:

* Zależy skąd startujemy. Z północnego Wrocławia (np. Psie Pole), z Trzebnicy czy Oleśnicy lepiej będzie wybrać S5 przez Poznań. Z południa (np. Krzyki), z Kątów Wrocławskich czy Środy Śląskiej lepiej wybrać S3 przez Zieloną Górę - dotyczy to również sytuacji, gdy już na A4 jesteśmy (np. jedziemy od strony Opola czy Śląska).

* Wariant przez Poznań zawiera fragment płatnej autostrady A2 z całkiem wysoką opłatą - 40 zł. Dodatkowo nie jest tu obsługiwana żadna aplikacja, tylko płatności manualne, ale jakieś wielkie zatory przed bramkami się nie tworzą.

Na wybrzeżu do dyspozycji kierowców jest dwupasmowa droga ekspresowa S6 od Szczecina/Goleniowa do Kołobrzegu i Koszalina (tutaj mapka i szczegóły). To dzięki niej do Mrzeżyna, Grzybowa, Kołobrzegu czy Ustronia Morskiego nie opłaca się jechać inaczej jak właśnie którymś z powyższych wariantów do Szczecina, a potem S6. Taka trasa może opłacić się nawet jadącym do Mielna i okolic, ale o tym piszemy w części o Wybrzeżu Środkowym.
Mapa S6 Szczecin - Koszalin[mapka: droga ekspresowa S6 Szczecin - Kołobrzeg - Koszalin; mapa opracowana przez nas na podstawie OpenStreetMap - licencja]

Warto też dodać, że dzięki powyższej trasie S6 nie opłaca się już jechać do Kołobrzegu drogami wojewódzkimi przez Trzciankę, Czaplinek, Białogard - wychodzi to ok. pół godziny dłużej.

Potencjalne problemy, utrudnienia i uwagi na 2024 rok:

1. Jadących ze Śląska ucieszy fakt, że na autostradzie A4 Śląsk - Opole - Wrocław przejazd jest bezpłatny - nie ma już bramek, nie ma opłat (dla samochodów osobowych).

2. Na drodze krajowej nr 3 w okolicach Wolina i przed Międzyzdrojami trwa budowa S3 i mogą tam występować utrudnienia.

3. W wakacje w godzinach największego szczytu korkuje się obwodnica Szczecina A6/S3. Można ominąć ją drogami wojewódzkimi: na wysokości Pyrzyc (za Gorzowem Wielkopolskim) zjeżdżamy z S3 na drogę wojewódzką 122, którą dojedziemy do Pyrzyc właśnie. Potem jedziemy drogą wojewódzką 106, którą przez Stargard dojedziemy do Nowogardu. W Nowogardzie możemy wjechać na drogę ekspresową S6 w kierunku Kołobrzegu i Koszalina (wygodnie będzie nią dojechać nie tylko w okolice Kołobrzegu, ale też np. do Rewala czy Mrzeżyna), ale możemy też kontynuować jazdę drogą wojewódzką 106 i dojechać nią do Kamienia Pomorskiego i Dziwnowa.
Ten wariant w normalnych warunkach się nie opłaca, jeśli jednak jedziemy w sobotę, w największym szczycie, a na A6/S3 koło Szczecina będą się tworzyć duże korki to warto go rozważyć. Droga wojewódzka 106 zapewnia płynną jazdę oraz sympatyczne widoki.

4. Od 2023 do Świnoujścia jest już tunel, nie trzeba tracić czasu na przeprawę promową. Tunel ma po jednym pasie ruchu w obu kierunkach, obowiązuje w nim ograniczenie prędkości do 50 km/h (nad jego przestrzeganiem czuwa odcinkowy pomiar prędkości).

5. Jeśli jedziemy do Międzywodzia bądź części Dziwnowa położonej na wyspie Wolin to alternatywą dla drogi wojewódzkiej 107 (Parłówko - Kamień Pomorski - Dziwnówek) i mostu zwodzonego w Dziwnowie może być lokalna droga na wschodnim skraju wyspy Wolin: Wolin - Unin - Sierosław - Międzywodzie. Nie jest to szeroka droga, ale mimo to wystarczająco wygodna, a przede wszystkim nie ma tam tłoku.

Przystanki przy S3
* Przy S3 są MOP-y, ale na niektórych fragmentach mogłyby być częściej.
* Ciekawostka: postój przy ogromnej figurze Chrystusa w Świebodzinie


Część II: Na Wybrzeże Środkowe (okolice Koszalina)
miejscowości: Mielno, Unieście, Łazy, Dąbki, Darłowo, Darłówko, Wicie, Jarosławiec

Tradycyjną trasą na Pobrzeże Koszalińskie jest droga na Poznań, a następnie droga krajowa nr 11 przez Piłę do Koszalina.

Z Dolnego Śląska do Poznania prowadzi droga ekspresowa S5 - komfortowa jak autostrada. Nie ma sensu szukać alternatyw przez Gostyń czy Jarocin, jak jeszcze kilka lat temu.

Za Poznaniem jedziemy drogą krajową nr 11 przez Piłę, Szczecinek i Bobolice do Koszalina. Na większości trasy jest to klasyczna droga krajowa z jednym pasem ruchu, bez poboczy. Otwarta jest obwodnica Szczecinka S11 (ok. 10 km drogi ekspresowej) oraz - nowość 2024! - droga ekspresowa S11 Bobolice - Koszalin (więcej na jej temat i szczegółowa mapa).
Mapa[mapa: nowy odcinek drogi ekspresowej S11 Bobolice - Koszalin, mapka na bazie Mapy UMP]

Ten odcinek to duży przełom w podróżach nad Bałtyk. Omijamy zakorkowane w sezonie Bobolice, omijamy zatłoczoną 11-kę przed Koszalinem, omijamy również zupełnie Koszalin, bo w 2024 otwarto również północną obwodnicę Koszalina i Sianowa S6 (więcej na jej temat, mapka poniżej).
Mapa S6 - obwodnica Koszalina[mapa: nowa obwodnica Koszalina; mapa opracowana przez nas na podstawie OpenStreetMap - licencja).

Jeśli jesteśmy już na wybrzeżu to do Darłówka, Wicia czy Jarosławca można jechać na dwa sposoby. Albo korzystając z nowych ekspresówek S6 i S11 w stronę Koszalina i potem drogami krajowymi 6 i 37 albo drogami bocznymi: w Bobolicach zjeżdżamy na drogę wojewódzką 205 i przez Polanów dojeżdżamy do Karwic leżących przy drodze krajowej nr 6 (lub do Sławna - jeśli jedziemy do Jarosławca). Stamtąd drogą krajową nr 37 dojeżdżamy do Darłowa. Droga wojewódzka 205 wiedzie głównie przez lasy, ale nie ma tam dobrych warunków do szybkiej jazdy czy wyprzedzania: jest ona kręta i wąska, a w 2024 roku są tam jeszcze możliwe utrudnienia (remont). Jest za to parking leśny z bardzo efektownym punktem widokowym na elektrownię szczytowo-pompową - więcej na ten temat.
Czasy są porównywalne - pierwszy wariant jest dla tych, którzy lubią główne drogi, a drugi - dla lubiących boczne.

Ważniejsze remonty i utrudnienia na 2024 rok:

1. W Obornikach k. Poznania zamknięty jest most Armii Poznań, który był alternatywną przeprawą dla zatłoczonej drogi krajowej nr 11. W związku z tym przed Obornikami tworzą się korki. W dzień roboczy w czerwcu było tam według nawigacji ok. 10 minut stania (jadąc nad morze), my ominęliśmy go drogami lokalnymi skręcając w Świerkówkach na Maniewo i przez Gołaszyn tuż przed mostem.

2. W Ujściu remontowany jest most i przed nim tworzą się korki: nie tylko na głównej drodze krajowej nr 11, ale też na drodze wojewódzkiej 182 (którą można sobie skracać podróż od Obornik przez Połajewo - DW 178, Hutę, Gębice, Sarbię - DW 182 do Ujścia) - gdy próbowaliśmy wrócić z właśnie 182-tki na 11-ktę w czerwcowy dzień roboczy trwało to 15 minut! Jeśli w sezonie ten remont się utrzyma to może warto będzie pojechać poniższym wariantem alternatywnym AL-2.

3. W remoncie jest droga wojewódzka nr 203 między Darłowem a Ustką: w okolicach Postomina występuje ruch wahadłowy.

Trasy alternatywne dla drogi krajowej nr 11

AL-1. Jazda na Szczecin, a potem S6
Dojeżdżamy do Szczecina S3 (lub S5 + A2 + S3) i potem ze Szczecina drogą ekspresową S6 do Koszalina. Czy to się opłaca? Po pierwsze jest to dużo więcej kilometrów (grubo ponad 100), a więc i pieniędzy na paliwo. Po drugie dzięki otwarciu S11 Bobolice - Koszalin tradycyjna trasa 11-tką jest już mniej zakorkowana. Czasowo wychodzi to zwykle od kilku do kilkunastu minut różnicy na niekorzyść jazdy przez Szczecin - zależnie od celu (bardziej opłaca się w okolice Mielna niż Darłówka) i stylu jazdy. Naszym zdaniem raczej się to nie opłaca, no chyba że ktoś bardzo nie lubi zwykłych dróg krajowych to wtedy przez Szczecin ma cały czas ekspresówkę.

AL-2. Drogami wojewódzkimi przez Czarnków, Wałcz, Czaplinek, Połczyn-Zdrój...

Oto inna trasa niż tradycyjna DK11 przez Piłę i Szczecinek. Bez zmian dojeżdżamy kilkanaście kilometrów za Poznań - do Obornik. W Obornikach wjeżdżamy na drogę wojewódzką nr 178, którą przez Czarnków i Trzciankę dojeżdżamy do Wałcza. Od Wałcza jedziemy drogą wojewódzką nr 163 przez Czaplinek i Połczyn-Zdrój, a następnie drogą wojewódzką 167 przez Tychowo, którą dojedziemy do nowej drogi ekspresowej S11 na południe od Koszalina (węzeł nr 3 Zegrze Pomorskie). I już jesteśmy na wybrzeżu.

Wrażenia z podróży tą trasą mamy bardzo dobre. Obszaru zabudowanego jest stosunkowo niewiele, są dłuższe odcinki pozwalające na szybką jazdę, ruch jest wyraźnie mniejszy niż na drogach krajowych (np. w niedzielę w wysokim sezonie nigdzie w korkach nie staliśmy, choć ruch się wyraźnie zagęszczał). Dodatkowo jeszcze między Czaplinkiem a Połczynem są piękne widoki (Stare Drawsko i Zamek Drahim oraz Dolina Pięciu Jezior). Z wad można wymienić nie zawsze dobrą nawierzchnię oraz niezbyt szeroką drogę - na dwa pasy czy utwardzone pobocza nie ma co liczyć.

Czy jazda którąś z tych tras zamiast 11-tką się opłaca? Zależy od sytuacji drogowej, w normalnych warunkach 11-ką jest kilkanaście minut szybciej. Wariant alternatywny warto rozważyć jeśli jedziemy nad morze bądź wracamy w największym szczycie (w dzień, w sobotę, szczególnie w wysokim sezonie), jeśli chcemy uniknąć tłoku i jeśli nie boimy się bocznych dróg.

A co z remontami na tej trasie w 2024 roku (np. koło Połczyna-Zdroju)? W ostatnich latach było ich sporo, ale w 2024 roku wszystkie drogi są już otwarte. Jedyne zgłaszane przez drogowców utrudnienie to potencjalny ruch wahadłowy w okolicach Tychowa, ale w pierwszy weekend wakacji go nie było.

Ciekawe postoje przy tej drodze:
* Trzcianka: kąpielisko, plac zabaw, ciekawe figury zwierząt i parking tuż przy drodze
* Okolice Czaplinka: plaża, zamek, plac zabaw i również parking przy drodze


Część III: Na Pomorze Gdańskie
miejscowości: Władysławowo, Jastarnia, Hel, Stegna, Krynica Morska

W 2024 najlepsza trasa z Wrocławia do Gdańska to droga ekspresowa S5 do Poznania, potem przez Gniezno, Bydgoszcz i Świecie aż do autostrady A1 w okolicach Grudziądza. A1 dojedziemy już prosto do Gdańska.

Jeszcze kilka lat temu opłacało się jeździć S8 do Łodzi i potem A1, ale obecnie - po otwarciu całości S5 przez Bydgoszcz - jest to więcej kilometrów, dłuższy czas jazdy i potencjalnie większe korki na bramkach.

No właśnie - bramki. Czy autostrada A1 w 2024 roku jest płatna? Nie, ale bramki dalej działają i bilety trzeba pobierać. Przy wyjeździe okazujemy bilet na bramkach i nie płacimy. Z tego też powodu wciąż można też korzystać z aplikacji (system AmberGo) i wtedy nie musimy pobierać biletu, bo bezpłatny przejazd jest odnotowany w aplikacji. To może się opłacać, gdyż i tak można korzystać z wszystkich bramek, a czasem są specjalne bramki tylko dla użytkowników tego systemu (więcej informacji).

Z naszych obserwacji wynika, że większe korki tworzą się na początku i końcu odcinka (czyli Toruń i Gdańsk), natomiast jeśli wjeżdżamy na autostradę gdzieś w środku lub zjeżdżamy z niej wcześniej to wielkich zatorów nie ma. A dzięki nowej S5 nie musimy już wjeżdżać na płatną A1 przez zatłoczone bramki koło Torunia.

W 2023 roku w okolicach Trójmiasta przybyła bardzo ważna droga: ekspresówka S6, która od obwodnicy Trójmiasta (też S6) odbija w stronę Lęborka i Słupska (mapa). Dzięki temu jadąc np. do Łeby możemy szybko ominąć Gdynię, Rumię i Redę.

Ważniejsze problemy i utrudnienia 2024

1. Trwają prace remontowe na A1 między Grudziądzem a Gdańskiem, są tam miejsca ze zwężeniem do jednego pasa i w godzinach wakacyjnego szczytu tworzą się tam korki. Czy opłaca się zatem omijać A1? To karkołomne zadanie, żeby ominąć wspomniany odcinek trzeba nadłożyć ok. 45 minut w normalnych warunkach (szczegółowa analiza).

2. W 2024 wciąż trwają prace na obwodnicy Trójmiasta S6 (głównie przy węźle łączącym z A1/S6 z S7), ale ich uciążliwość ma być w wakacje ograniczona do godzin nocnych. Chociaż jak się zerknie na mapy to w godzinach wakacyjnego szczytu na tej trasie prawie zawsze są korki.

3. W kierunku na Władysławowo i Hel tradycyjnie duże korki tworzą się w Redzie, gdzie droga krajowa nr 6 przez Trójmiasto łączy się z drogą wojewódzką 216, która wiedzie do Władysławowa i na Hel. Korki tworzą się w dwie strony, ale też sama droga wojewódzka 216 w godzinach urlopowego szczytu jest cała zakorkowana. Skrzyżowanie w Redzie i DW216 do Pucka można omijać zjeżdżając wcześniej z obwodnicy Trójmiasta S6 w ul. Kwiatkowskiego, a potem przez Kosakowo i Mrzezino do Pucka. Nigdy tego wariantu nie mieliśmy okazji sprawdzić, ale z naszych informacji wynika, że w godzinach największych korków opłaca się nim jechać.

4. Jadąc w okolice Stegny czy Krynicy Morskiej możemy zjechać z autostrady A1 na drogę krajową 22 do Malborka (nie ma na tym zjeździe korków przed bramkami). W 2024 roku droga tędy może być ryzykowna, gdyż przy moście na Wiśle drogowcy ostrzegają przed ruchem wahadłowym. Od Malborka na północ prowadzi droga krajowa nr 55 do Nowego Dworu Gdańskiego. Na tych drogach krajowych jest oczywiście ruch, ale jedzie się sprawnie. Od Nowego Dworu Mazowieckiego nad samo morze jedzie się drogą wojewódzką 502, która w godzinach szczytu wakacyjnego często jest zakorkowana, a dodatkowo w 2024 roku trwają tam roboty drogowe: w dni powszednie będzie tam występował ruch wahadłowy (w weekendy nie ma go być, prace mają zakończyć się do połowy sierpnia). Na tym kierunku w 2024 roku problematyczna jest droga wojewódzka 501 między Stegną, Sztutowem a Krynicą Morską. Trwa tam remont i momentami wprowadzony jest ruch wahadłowy. Obecnie prace toczą się m.in. w pobliżu Kątów Rybackich.

Zapraszamy do dzielenia się własnymi uwagami, doświadczeniami i pytaniami w komentarzach

Komentarze - forum

Ewa z Opola (02-07-2012, 14:27)

Witam dzięki za taką wiadomośc, wlaśnie interesuje mnie trasa z Poznania nad morze pod koniec lipca 2012 wybieramy się tam z mężem. Myśle,że skorzystam z podpowiedzi. Pozdrawiam wakacyjnie Ewa z Opola

knyf (22-07-2012, 13:08)

nie wiem dokąd chcesz jechać i w jaki dzień ale... jeżeli już chcesz jechać przez Poznań to jeżeli jedziesz w sobotę w czasie gdy jest tzw. wymiana turnusów a wybierasz się na wybrzeże środkowe to nie jedz przez oborniki, piłę, koszalin... mieszkam w środzie wlkp i jest to logicznie biorąc najlepsza opcja dla mnie a mimo to jeżdzę przez szamotuły, wałcz, połczyn zdrój.... ta droga tylko na mapie wygląda gorzej od "jedenastki"..... w tym roku chce skorzystać z nowo otwartej zachodniej obwodnicy poznania tylko dlatego ze pojadę w tzw. dzień roboczy więc nadłożę 10km ale ominę poznań zaoszczędzając czasu no i benzyny... pozdrawiam...

ania (29-07-2012, 11:04)

Jak jedziecie do Kołobrzegu lub z Kołobrzegu kierujcie się z Połczyna Zdroju przez Świdwin ,nadrobicie troszkę drogi ,ale unikniecie korków .

Bronisia (11-05-2013, 22:17)

Proszę o pomoc z całego serca. Jak najlepiej dojechać do Dąbków z Gorzowa Wlkp. Z góry dziękuję za pomoc.Wdzięczna Bronisia

Kaśka. (07-07-2013, 16:15)

Proszę o pomoc. Jak najlepiej dojechać i w jakich godzinach z Bydgoszczy do Ustronia Morskiego. Jadę z małym dzieckiem i chcę uniknąć korków i robót drogowych. Jedziemy w sobotę 27.07 . Kaśka

Piotr Surowiecki (07-07-2013, 20:12)

Droga Kaśko! Wszystko co wiemy o konkretnych trasach napisaliśmy w poniższym artykule. Polecamy jeszcze artykuł na naszej stronie "Długie podróże samochodem z dzieckiem" - tam jest m.in. o której najlepiej jechać. Można też sprawdzić prognozę korków na poszczególnych trasach - taki mechanizm jest m.in. na targeo - szczegóły w artykule na naszej stronie o tytule "Informacje o korkach". Generalnie korków nie ma w nocy, ale wtedy najtrudniej się jedzie. Można np. wstać o 3 rano i jechać - to dobry pomysł, jeździliśmy tak i opisaliśmy w tym artykule "Długie podróże samochodem z dziećmi". No i jeszcze polecam artykuł z naszej strony "Mapy remontów drogowych" - tam można sobie sprawdzić gdzie są roboty. Pozdrawiamy i życzymy udanej podróży!

ewa z bydgoszczy (16-08-2013, 23:38)

Witam,prosze o pomoc-jak najszybciej,najkrocej dojechac z Bydgoszcy doJastarni???Chcialabym jechac,gdzie mozna autostrada.Prosze o szczegolowa trase,naknajszybciej

gośc (15-03-2014, 22:08)

witam, polecam trasę krajową 11 przez Szczecinek - bardzo ładne miasteczko, a dodatkowo otworzyli tam niedawno McDonalda i Lotosa przy trasie wiec jak jest korek można zawsze zjechać, odpocząć i cos zjeść. Warto ominąć później Bobolice polecana przez autora trasa

Oggy (13-05-2014, 12:24)

Witam, a jak najlepiej kierować się nad morze, wybierając się tam z Wrocławia motocyklem? nie chcę jechać głównymi drogami, mogą być boczne ale z dobrą nawierzchnią.

www.psur.pl (13-05-2014, 16:48)

@Oggy No niestety, ale na motorach to my się nie znamy, więc trudno nam cokolwiek doradzać...

anka (22-06-2014, 15:45)

jak najszybciej dojechać do łeby z więcborka

Zzzibi (30-06-2014, 22:28)

Ciekawa strona. Obecnie - gdy jest autostrada od Torunia, którędy lepiej jechać z Poznania do Trójmiasta. Gdańska na Hel: - przez Bydgoszcz ? (krótsza o 20km trasa) czy -przez Toruń? (chyba gorsza droga, więcej węższej drogi, za to więcej autostradą A1) pozdrawiam Zibi

Piotr Surowiecki (01-07-2014, 6:30)

@Zzzibi - odnośnie trasy Poznań - Gdańsk (Hel). Zanim się dojedzie do A1 to albo trzeba jechać 5-tką przez Żnin do Bydgoszczy albo przez Inowrocław do Torunia. Tą pierwszą trasą jechaliśmy, rewelacji może nie ma, ale też nie jest najgorzej, są za to fragmenty gdzie da się jechać całkiem szybko. Natomiast trasą przez Inowrocław nie jechaliśmy w całości, tylko fragmentami, ale wydaje się nam, że jest tam co najwyżej porównywalnie do 5-tki, a być może nawet gorzej. Co do autostrady: przez Toruń jest jej o 60 km więcej, ale ponieważ trasa jest dłuższa o ok. 25 km, to trzeba to porównać z ok. 35 km zwykłej drogi w wariancie przez Bydgoszcz. Jak się założy średnią prędkość na autostradzie 120 km/h, a na zwykłej drodze 70 km/h to czas wyjdzie mniej więcej taki sam. Wariant przez Toruń ma jeszcze dwie wady: wyższą opłatę za autostradę no i jeśli będą korki na bramkach, to w Toruniu na pewno dużo większe niż w Nowych Marzach (jadąc przez Bydgoszcz) - a w sezonie na bramkach można czasem naprawdę długo postać.

Gosia i Agusia (03-07-2014, 22:13)

Przecudowni ludzie, dziękuję

Misza (04-07-2014, 16:12)

Do autora tekstu. A w jakim stanie są drogi krajowe w Polsce, czy muszę się obawiać o stan zawieszenia?

Piotr Surowiecki (04-07-2014, 16:17)

@Misza Bez obaw, zdarzają się może jakieś krótkie feralne fragmenty, ale generalnie na drogach krajowych nawierzchnia jest bardzo dobra, może czasem trzeba trochę zwolnić, ale o auto nie trzeba się obawiać.

Misza (05-07-2014, 0:01)

Na potwierdzenie pana słów. Znalazłem mapę stanu nawierzchni dróg krajowych i wojewódzkich pod tym linkiem: http://www.skyscrapercity.com/ showthread.php?t=1310317 Co Pan sądzi o mapie, może można ją wykorzystać w jakimś artykule? Natomiast, tych feralnych fragmentów, jednak trochę się znajdzie.

Piotr Surowiecki (08-07-2014, 5:41)

@Misza A to mógł Pan wprost napisać, że chce mapę polecić, a nie owijać w bawełnę :) Na temat tej mapy można się rozpisywać, ale w skrócie to moim zdaniem jest mocno restrykcyjna, tzn. surowo ocenia te drogi.

TomeK (08-07-2014, 18:02)

Witam W Sierpniu wybieram się z rodzinką nad morze (Pobierowo), pojadę trasą "zachodnią" (Legnica, Zielona Góra, Gorzów, Szczecin). Czy zna Pan jakieś ciekawe miejsca na zrobienie przerwy w podróży? Jakieś bary ze smacznym, sprawdzonym jedzeniem (jedziemy z małym dzieckiem). Może inni internauci mogli by coś polecić? Pozdrawiam serdecznie.

Piotr Surowiecki (08-07-2014, 21:19)

@TomeK Odnośnie barów to nie mamy doświadczeń, bo my ze swoją wałówką jeździmy :) Generalnie jeśli nie chce się odbijać na boki, to wielkiego wyboru nie ma, bo od Nowej Soli jedzie się drogą ekspresową S3, więc po drodze są tylko MOP-y (Miejsca Obsługi Podróżnych). Jeden z nich między Gorzowem a Szczecinem (jadąc w stronę morza) jest o tyle sympatyczny, że jest tam plac zabaw dla dzieci. No i jest tam też jakiś bar jednej z dużych sieci, bodaj KFC. Pozdrawiamy i życzymy miłego urlopu!

TomeK (09-07-2014, 15:30)

Dzięki za odpowiedź. Generalnie bardziej zależy nam na możliwości "rozruszania kości" (niestety, parking w lesie to już "luksus" podróżowania bocznymi drogami) ewentualnie wypicia dobrej kawy. Pozdrawiam również ;-)

Dagmara (10-07-2014, 21:37)

Witam bardzo serdecznie. W nocy z niedzieli na poniedziałek wyjeżdżamy z TŻ do Łeby. Dokładnie jesteśmy z Kostrzyna Wlkp, niedaleko Wrześni z możliwością wjazdów na S5. Którędy najlepiej jechać? Przez Pobiedziska, Wągrowiec czy Gniezno? Proszę o pomoc!

Piotr Surowiecki (11-07-2014, 6:17)

@Dagmara Tej trasy przez Wągrowiec, Biały Bór to zupełnie nie znamy. Możemy podpowiedzieć jedynie dwie rzeczy - zalety jazdy przez Gniezno i A1. Po pierwsze jedna z głównych wad tej trasy w wakacyjne weekendy, czyli potencjalne korki (głównie na bramkach), nie dotyczy Was, bo jedziecie w nocy. Po drugie w nocy zazwyczaj wygodniej jeździ się głównymi drogami niż bocznymi, bo lepiej są oznakowane linie, zakręty itp., a dodatkowo na autostradzie nie trzeba się bać, że jakaś sarna wleci pod koła, co w nocy w lesie jest dość istotnym problemem. Oczywiście wadą jazdy przez A1 jest w tym przypadku kilkadziesiąt km więcej.

Monika (11-07-2014, 22:26)

Czy jadąc z Rawicza do Międzyzdroii są jakieś płatne odcinki.Jechaliśmy w tamtym roku i nie było jeszcze płatne a jak w tym roku wie może ktoś?

Piotr Surowiecki (11-07-2014, 23:02)

@Monika Na S3 jest bezpłatnie, bo to droga ekspresowa, a nie autostrada. Co najwyżej gdybyście korzystali z A2 to zapłacicie, ale tam już się w zeszłym roku płaciło, więc widocznie tamtędy nie jechaliście. Polecam artykuł o opłatach na drogach w Polsce: www.psur.pl/a.aspx?id=158

Monika (11-07-2014, 23:20)

Dzięki Piotr

kris (20-07-2014, 9:43)

Inowrocław-Niechorze lepiej przez Człuchów czy Piłę.

Gosia (29-07-2014, 13:53)

Wybieramy się z Poznania do Kołobrzegu z dwójką dzieci na pokładzie (6-latek i 20 msc). Czy polecacie jakieś miejsca na odpoczynek po drodze?

DODEK (29-07-2014, 16:08)

JAK NAJWYGODNIEJ DOJECHAĆ Z KIELC DO ŁEBY. MOŻE KTOS MA DOBRE DOŚWIADCZENIA {BEZ KORKOW NA BRAMKACH]

Justyna (30-07-2014, 18:11)

Ja w ubiegłym roku jechałam do Łeby przez Kościerzynę. Droga w Kościerzynie fatalna, dziura na dziurze, uszkodziłam felgę i zgubiłam kołpak dlatego do domu wracałam przez Bytów, też nie prościutko, ale lepiej. Nie polecam drogi przez Kościerzynę chyba, że zdążyli połatać. Pozdrawiam.

Paweł (30-07-2014, 21:47)

Witam Jak najlepiej dojechać z Kościana do Łeby ? Nie wiem czy Poznań Piła czy jechać na A1 , nawigacja pokazuje przez A1 tylko przez autostradę jest o 40km dalej i płatna. Pozdrawiam

waclaw (30-07-2014, 23:41)

Jak najlepiej dojechać do Jarosława z bielska białej czy na Wrocław czy Lodz

Justyna (31-07-2014, 19:16)

@Wacław. Jarosławca?. Ja jeździłam przez Poznań, teraz obwodnicą jest dużo szybciej.

Wojtas (01-08-2014, 12:10)

Witam, czy na DK 11 od samego jej poczatku (jade z Krakowa do Gasek) az do Kolobrzegu trzeba spodziewac sie wiekszych remontow? Czy jadac na noc unine wszelakich korkow?

Piotr Surowiecki (01-08-2014, 12:21)

@Wojtas W nocy korków zdecydowanie być nie powinno, a remonty proszę sobie sprawdzić tutaj: www.psur.pl/a.aspx?id=2

henada (03-08-2014, 18:17)

@Wacław zrobiles to trase do Jarosławca( która) ja się wybieram w podobna z Andrychowa 31.09.2014.Jezeli będziesz na tej stronie napisz

kocerbik (20-01-2015, 12:12)

Witam Trasa do Jaroslwca ze ślaska i Krakowa moze nie za szybka ale napewno bardzo dobrej jakosci i bez duzego natezenia ruchu: siewierz > Czestochowa > Wieluń > s8 do Sieradza >Kalisz >dw 442 Na Wrzesnie >Gniezno >Wagrowiec > szamocin > Krajenka > Jastrowie >nastepnie dk 11 przez szczecinek do bobolic nastepnie dw 205 do sławna

Bogusia. (03-05-2015, 19:30)

Witam, wybieram sie z rodzinka 11 miesiecznym niemowlem do Pobierowa z TYchow z slaska jak najlepiej jexchac jaka trasa, i czy sa jakies bary po drodze na postoj zeby nakarmic corke. Dziekuje.

Piotr Surowiecki (04-05-2015, 6:42)

@Bogusia Ze Śląska na Pomorze Zachodnie to chyba najlepiej jest jechać autostradą A4 w kierunku Wrocławia i Legnicy, a potem drogą nr 3, która szybko przechodzi w ekspresową S3 (m.in. przez Zieloną Górę, Gorzów, Szczecin). Nie polecamy raczej drogi krajowej 11 między Śląskiem a Poznaniem - tłoczna, niezbyt bezpieczna, dużo miast i miasteczek. Bary przy A4 i S3 jakieś są, więc można się zatrzymać.

Bogusia. (04-05-2015, 10:51)

Dzieki za odp i wskazowki. Pozdrawiam.

dziurawy 13 (10-05-2015, 11:00)

Witam,wybieram się w trasę Oświęcim-Rowy.Myślę żeby jechać na Siewierz ,Czestochowe i dalej A1.Ominę w ten sposób Śląsk bo drogi tam fatalne(światła,dziury,skrzyżowania znacznie spowalniające płynną jazdę).Dowiedziałem się że na końcu,koło Wejcherowa jest nie za dobrze.Gdzie zjechać wcześniej z A1 żeby ominąć Wejherowo?Z góry dziękuję za odpowiedź

Piotr Surowiecki (11-05-2015, 7:21)

@dziurawy13 To wszystko zależy od dnia i godziny, w której się jedzie. Końcówka obwodnicy Trójmiasta (S7), czyli Gdynia - Rumia - Reda mocno się korkuje w wakacyjnym szczycie, czyli w weekendy w lipcu i sierpniu, a szczególnie soboty, w ciągu dnia, mniej więcej 10 - 14 albo nawet jeszcze dłużej. Być może opłaca się zjechać z S7 wcześniej, np. przez Żukowo, Kartuzy, Sierakowice do Słupska (droga wojewódzka 211). Jechaliśmy tą drogą i nie pozwala ona na szybką jazdę, jest raczej kręta (inna sprawa, że jechaliśmy wtedy po zmroku), natomiast korków raczej bym się tam nie spodziewał. Lepiej więc spokojnie jechać niż tkwić w korku na S7. Tylko i tak nie ominie się wtedy końcówej bramki na A1 w okolicach Pruszcza Gdańskiego, a tam w wakacyjnym szczycie też tworzyły się gigantyczne korki.

barcelona (29-05-2015, 13:51)

Witam, Jadę na wakacje z maluszkiem z Katowic do Pobierowa. Którą drogą najlepiej jechać, żeby nie zestresować się za bardzo. dziękuję

janek (07-06-2015, 23:27)

Witam jadę na wakacje w połowie lipca -sroda do kołobrzegu z okolic Nowego Sącza jaką trasę wybrac.

Paweł (10-06-2015, 13:32)

Witam. Wyruszam z Krosna na Podkarpaciu do Łeby z dwulatkiem na pokładzie, poradźcie, którą trase wybrać najlepszą, tak by dostac się na A1

roki (05-07-2015, 16:32)

do mielna nie trzeba jechać przez poznań można go ominąć piłę równierz trasa fajna ponad połowa drogi jes przez las tirów brak jeśli jedziesz motocyklem trasa fajna ale też powiem że po drodze kilka miejscowości z ograniczeniem prędkości do40km ja jezdżę czoperkiem więc mi to nie przeszkadzało a i ludzie się oglądali niektórzy chcieli nawet zdięcia robić jak komuś coś takiego odpowiada to najlepiej wybrać drogę drugorzędną

Bigbluee (08-07-2015, 19:33)

Jeśli ktoś poleca DK11 i powolne zatłoczone obwodnice i jazdę przez 100 miejscowości fotoradarowych gdzie nawet jadąc 50km/h dostajemy zdjęcia, to znaczy, że nigdy tamtędy nie jechał tylko mówi że jechał. Do 2015 roku, najlepszą drogą od Poznania do Kołobrzegu była trasa Oborniki -> Wałcz -> Białogard. Szybko, sprawnie, piękne tereny wkoło. 265km w 3,5 godziny bez wariactw. Niestety teraz na trasie jest ok 10 wahadeł ORAZ USKOKI ASFALTU gdzie zwalniamy do 20km/h, co skutecznie utrudnia jazdę i męczy kierowcę obudzi każde dziecko oraz gwarantuje minimum 30 minut dłuższą jazdę. Wiadomo, że nad morze zawsze jedziemy wcześnie rano, np o 4. Alternatywa? Poznań - Pniewy - Skwierzyna, gdzie wjezdzamy na S3 a za Szczecinem na DK6. 120km dłuższa droga ALE pusta, prosta, bardzo szybka i bez zatrzymywania. Czas jakieś 4 godziny. Bedąc o 6 rano pod Gorzowem, nie trafimy na żaden korek na 1 pasie S3. Trasa 40zł droższa bo więcej spalimy ale jadąc z dzieckiem radzę wybrać albo DK11 jeśli mamy za dużo pieniędzy albo DK92+S3 jeśli zalezy nam na spokojnej jeździe i śpiącym dziecku.

psur.pl (09-07-2015, 7:08)

@Bigbluee Dziękujemy za podzielenie się własnymi doświadczeniami, natomiast nie zgadzamy się z tak jednoznacznie złą oceną DK 11. Jeśliby wyjecać - jak Pan pisze - o 4 rano z Poznania, to nie spotkamy tam korków, a tych miejscowości z fotoradarami znowu aż tak dużo nie jest, przy czym warto rozważyć skorzystanie z dwóch skrótów, o których w powyższym tekście piszemy. W zeszłym roku nam też bardziej podobała się trasa przez Wałcz i Czaplinek niż DK 11, ale bez przesady z tą krytyką.

Iza Warszawa (25-08-2015, 12:37)

Witajcie, czy możecie polecić MOP lub fajny parking/miejsce na dłuższy postój na trasie S3 w kierunku Pomorza po zjeździe z autostrady A2? Dzięki :)

Renata (24-03-2016, 8:38)

A ja bardzo dziękuję za cenne wskazówki, wielokrotnie nam się przydały. Czasem proszę się nie przejmować krytyką i nie zniechęcać do pisania. Pana strona internetowa to kopalnia pomysłów, jak poprzez podróże nasze życie może być ciekawsze i lepsze. Serdecznie pozdrawiam!

Basia (17-04-2016, 22:31)

Witam serdecznie, zastanawiam się nad kwestią, czy opłaca się jechać z Krakowa do Gdyni samochodem (z automatyczną skrzynią biegów).A moze lepiej pociągiem? A jeśli się to opłaca to jaka trasę wybrac by było najlepiej...? Prosze o radę :-) Pozdrawiam.

valdek (12-08-2016, 22:30)

lepiej z manualną skrzynią jechać ...

wojas (13-08-2016, 15:15)

czy jest otwarta dk178 przez Kużnice czarnkowską do Trzcianki.

www.psur.pl (13-08-2016, 16:43)

@wojas Z informacji podanych przez drogowców, a także z tych na mapach internetowych wynika, że remont w Kuźnicy Czarnkowskiej jest skończony, a droga przejezdna.

Okb (02-01-2018, 11:16)

Dzień dobry, czy ktoś ma jakieś doświadczenia z podróży nad morze z Wrocławia do Dąbek (wybrzeże środkowe) w ZIMIE :)? Lepiej (szybciej) na Poznań czy S3 (i później na Goleniów i Koszalin?)

Joan (05-07-2018, 8:54)

Dzię dobry,czy ktoś może się podzielić opinią z podróży na trasie Kraków Świnoujście(planowany termin 7-8 lipca)

kielecki (07-08-2018, 8:14)

Witam, wybieram się pod koniec sierpnia do Władysławowa z Kielc. Czy lepiej mi będzie jechać S7 przez Warszawę do Gdańska czy może jednak przez A1? Jaki jest koszt przejazdu przez A1?

H (16-06-2020, 11:31)

Świetny materiał. Bardzo szczegółowo, jednak z zachowaniem normalnego i zrozumiałego języka. Szukałem opisu możliwych tras (Rzeszów -> Sarbinowo k/Mielna).

Kasia (13-08-2020, 14:42)

Od 2017 roku wracam tu za każdym razem przed wyjazdem na urlop :) Jeździmy co roku z Wałbrzycha do Pobierowa, trasa z każdym rokiem, naprawdę, coraz bardziej przyjemna. Pozdrawiam!

psur.pl (13-08-2020, 14:44)

@Kasia Pozdrawiamy i życzymy miłego urlopu oraz małych korków :)

janusz (15-08-2020, 20:00)

Jak najlepiej dojechać z Lodzi do Dąbek pomijając autostrady i drogi szybkiego ruchu?

driver (14-07-2021, 8:20)

Z Łodzi do Dąbek to tylko promem przez Święte Laski

Rafal (19-07-2021, 8:34)

Jak najlepiej jechac z Krakowa do Wladyslawowa i jaki koszt autostrad jade w nocy

Olaf (01-07-2022, 12:59)

Wyjazd nad morze po południu by dotrzeć wieczorem? Jakkolwiek można w ten sposób prawie zawsze uniknąć korków,ok. Ale jeśli jedziemy na turnus, np. rehabilitacyjny, to chcemy dotrzeć przeważnie na konkretną godzinę by nie stracić opłaconych wcześniej posiłków,dostać się do recepcji ośrodka,etc.. Pozostaje ruszać 4-5 rano, ale warunek-trzeba być wypoczętym.

Zuza (28-06-2023, 23:57)

Którą trasę najlepiej wybrać z Wrocławia na Hel ? Omijając autostradę.Zobacz też

Więcej w naszym serwisie

psur.pl - Wycieczki po Polsce
Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 22927236