Używamy plików cookie oraz usług Google Analytics (statystyki strony) i Google AdSense (reklamy) co wiąże się z przetwarzaniem pewnych danych. Więcej informacji oraz możliwości zarządzania tutaj. Jeśli nie wyrażasz zgody zmień ustawienia swojej przeglądarki lub opuść stronę. AKCEPTUJĘ
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Srebrna Góra - twierdza w Górach Sowich

Srebrna Góra - twierdza w Górach Sowich

Uzbrojony pruski żołnierz z początku XIX wieku oprowadza turystów po malowniczo położonej Twierdzy w Srebrnej Górze.

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 05-02-2022, 20:36 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Jeśli jedziemy do Srebrnej Góry od Ząbkowic Śląskich czeka nas ładny widok: oto malują się przed nami Góry Sowie i Góry Bardzkie, a w przełęczy między nimi widzimy wysoko położone miasteczko. To właśnie Srebrna Góra, miejscowość, której los nie pozwolił być wsią jakich wiele na Śląsku. Od XIV wieku przybywali tu górnicy by wydobywać srebro, a gdy te naturalne bogactwa się kończyły, stanęła tu ogromna twierdza.

Twierdza Srebrnogórska

Wejście do fortu[zdjęcie: Wejście do Donjonu - głównego fortu. To ledwie fragment twierdzy]

Twierdza Srebrnogórska została zbudowana w latach 1765-77 przez Prusy, aby strzec dogodnego przejścia przez góry, gdyż nieopodal przebiegała granica prusko-austriacka. Swoją działalność militarną zakończyła mniej więcej 100 lat później.

Twierdza składa się z kilku fortów, a odległość między skrajnymi punktami fortyfikacji to niecałe 3 km. Dużo o jej rozmiarach może powiedzieć liczebność załogi - stacjonowało tu aż 2,5 tys. żołnierzy. Na ich potrzeby funkcjonował w twierdzy m.in. browar, gdyż słabe piwo stanowiło wówczas główny napój.

Ówczesny żołdak nie miał łatwego życia. Służba trwała 20 lat, a do jej końca udawało się dożyć średnio jednemu na dwunastu rekrutów. Dodatkowo pruska armia słynęła z wyjątkowo ostrej dyscypliny.

Mapka poglądowa

Mapka poglądowaZobacz większą mapę


Zwiedzanie

Przewodnik po Twierdzy w stroju żołnierza z epoki[zdjęcie: Przewodnicy po twierdzy mają stroje z epoki]

Dla turystów udostępniona jest główna część twierdzy, której sercem jest fort ostatecznej obrony - Donjon. O ile inne fortyfikacje mogły być zdobyte podczas oblężenia, to Donjon nie miał prawa paść; był tak skonstruowany, żeby przetrwać każdy atak.

Po tym ciekawym miejscu oprowadza nas przewodnik. Ma on uzbrojenie i mundur z epoki, a na zakończenie prezentuje wystrzał z broni czarnoprochowej - karabinu skałkowego.

Trzeba zaznaczyć, że zwiedzanie Twierdzy z przewodnikiem to coś zupełnie innego niż oglądanie jej samemu. Zajrzymy do różnych miejsc, dowiemy się wielu ciekawostek, poznamy różne sprytne rozwiązania zastosowane przez budowniczych twierdzy - naszym zdaniem to świetnie spędzona godzina czasu.

Po zwiedzaniu - to nie wszystko!

Nie warto się śpieszyć, nie warto zaraz po zwiedzaniu z przewodnikiem opuszczać terenu srebrnogórskiej twierdzy. Można tu jeszcze samemu się poszwędać, są ładne widoki z bastionów, alejki przy nich, oznakowana "trasa samodzielna", a na dachu jednego z fortów (ten z kasą) pasą się latem owce i kozy...
Widok na forty, a na dachu zwierzęta[zdjęcie: Pasące się na dachu zwierzęta, bez respektu dla stromej ściany, to dość osobliwy widok]
Zwierzęta się pasą[zdjęcie: A tu te same zwierzaki widoczne z góry]

Bardzo miło wspominamy taki samodzielny spacer w pewne czerwcowe popołudnie, gdzie można było odetchnąć latem, zielenią i pogodnym niebem.
Mury twierdzy w pogodny, letni dzień[zdjęcie: W Twierdzy są ładne miejsca, do których z przewodnikiem nie dojdziemy]

Na terenie Twierdzy działa również strzelnica.

Informacje praktyczne

Twierdza jest położona nad miasteczkiem Srebrna Góra, niedaleko drogi wojewódzkiej nr 385. Przy tej drodze są parkingi (koszt ok. 10 zł). Od nich do twierdzy dojdziemy asfaltową drogą - to ok. 25 minut spaceru.

Lipiec - sierpień:
* godziny otwarcia: 10 - 19;
* wejścia z przewodnikiem co ok. 25 minut (ostatnie wejście ok. 17:30).

Kwiecień, maj, czerwiec oraz wrzesień i październik:
* godziny otwarcia: 10 - 18;
* wejścia z przewodnikiem co ok. 25 minut (ostatnie wejście ok. 16:30).

Listopad - marzec:
* godziny otwarcia: 10 - 17;
* wejścia z przewodnikiem: 10:20, 11, 12, 13, 14, 15, 15:50.

Ceny biletów:
* normalny 28 zł;
* ulgowy 19 zł (dzieci, młodzież ucząca się, studenci, emeryci, renciści);
* bezpłatnie dzieci do lat 4;
* bilet rodzinny 2 + 2: 80 zł;
* z Kartą Dużej Rodziny: normalny 20 zł, ulgowy 13 zł.

Tabliczka wc[zdjęcie: Od samego spojrzenia na taką sugestywną tabliczkę może się zachcieć...]

Z dziećmi

Zaśnieżona droga od parkingu to Twierdzy[zdjęcie: Droga z parkingu zimą może być zaśnieżona]

Do samej twierdzy dojedziemy wózkiem z parkingu - prowadzi do niej asfaltowa droga (zimą będzie najprawdopodobniej zaśnieżona). W trakcie zwiedzania z przewodnikiem wózek może być kłopotliwy: są momenty z wąskimi, stromymi przejściami bądź też schodami. Z nosidełkiem zaś nie powinno być żadnych problemów.

Na końcu zwiedzania w korytarzach Twierdzy prezentowany jest wystrzał z broni czarnoprochowej, ale przewodnik wcześniej ostrzega, jest więc szansa by z wrażliwymi maluchami się oddalić.

Czy samo zwiedzanie jest ciekawe dla dzieci? Naszym zdaniem tak. Maluchy nie zawsze zrozumieją przewodnika, ale jego kostium, dużo ruchu, korytarze czy makieta twierdzy powodują, że od 3 lat wzwyż raczej nudno nie będzie.

Ciekawy jest też sam teren twierdzy: ścieżki z rozległymi widokami, replika armaty, pieczątki pamiątkowe, zwierzęta (prawdopodobnie tylko latem), łąka - mogą się tu maluchy trochę wyhasać i pobawić.
Dzieci bawiące się przy replice armaty[zdjęcie: Taka armata w zabytkowej twierdzy to przy odrobinie fantazji świetne miejsce na zabawę]

Mapa

Gdyby ktoś był zainteresowany papierową mapą to polecamy mapę "Góry Sowie" wydawnictwa Compass. W dokładnej skali prezentuje ona region całych Gór Sowich, w tym oczywiście Srebrną Górę, na odwrocie zaś mamy informator turystyczny. Koszt poniżej 10 zł, zobacz oferty.

Noclegi

Twierdza Srebrnogórska to zaledwie jedna z wielu atrakcji tych okolic. Gdyby ktoś chciał się zatrzymać tutaj na dłużej to w samej Srebrnej Górze znajdzie różne noclegi, a w okolicach jest ich jeszcze więcej. Oto wybrane oferty z cenami, opiniami i wolnymi terminami.

Komentarze - forum

Laura (14-07-2016, 12:22)

Świetne miejsce na wycieczkę z przedszkolakami. Właśnie tam byliśmy w ostani wekend razem z przyjaciółmi i ich dziećmi. Chłopcy (cztero i pięcioletni) bawili się znakomicie. Samo zwiedzanie z przewodnikiem trwa ok. 1 godziny, potem czas wolny - wykorzystany na lody i zabawę na licznych armatach :) Super pan przewodnik, nie nudził, z zaiteresowaniem słuchały go nawet dzieci. Sam strój żołnierza budził w nich respekt :) Od parkingu niezbyt długie podejście pod górę, nawet największe marudy powinny dać radę. Z wózkiem też się da. My natomiast naszą dwuletnią córeczkę zostawiliśmy z babcią w domu ze względu na część podziemną twierdzy-zimno i dosyć ciemno-mała by się bała. Ale część zewnętrzną spokojnie można obejrzeć z malutkim dzieckiem. Koszt-bilet na twierdzę, przewodnik w cenie biletu. Jest przepięknie, polecamy.

Michał (21-03-2019, 20:43)

Dodam, że na terenie twierdzy jest strzelnica dla tatusiów lubiących hałas.Zobacz też

Więcej w naszym serwisie

psur.pl - Wycieczki po Polsce
Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 22903553