Używamy plików cookie oraz usług Google Analytics (statystyki strony) i Google AdSense (reklamy) co wiąże się z przetwarzaniem pewnych danych. Więcej informacji oraz możliwości zarządzania tutaj. Jeśli nie wyrażasz zgody zmień ustawienia swojej przeglądarki lub opuść stronę. AKCEPTUJĘ
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Góry Sowie: na Kalenicę z Przełęczy Jugowskiej

Góry Sowie: na Kalenicę z Przełęczy Jugowskiej

Raczej łatwy i niezbyt długi marsz po górach zakończony zdobyciem szczytu ze świetną wieżą widokową.

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 15-11-2020, 17:42 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Kalenica (964 m n.p.m.) to jeden ze szczytów w Górach Sowich, położony na południowy-wschód od Wielkiej Sowy. Na szczycie znajduje się metalowa wieża widokowa, z której roztacza się piękny i rozległy widok na okolice, m.in. na Ślężę, Bielawę, Dzierżoniów czy liczne pasma górskie z Karkonoszami na czele. Co ważne wieża jest otwarta cały czas, nie ma żadnych biletów czy zamykanych drzwi, więc można z niej korzystać o dowolnych porach. Wejście jest stosunkowo łatwe, a na górze jest szeroki taras.
Stalowa wieża, otoczona drzewami, na tle letniego nieba
Obok wieży znajdują się ławki, zadaszona wiata turystyczna i miejsce na ognisko. Będąc tam kilka lat temu w majową sobotę nie spotkaliśmy dużo osób, przez długie momenty byliśmy na szczycie sami, natomiast w Święto Niepodległości 2020 ludzi było dużo więcej (zobacz).

Na Kalenicę proponujemy wejść z Przełęczy Jugowskiej. Znajduje się tam płatny parking (10 zł za cały dzień), bar, niedaleko jest także schronisko "Zygmuntówka". Czerwonym szlakiem Szlak czerwony udajemy się w kierunku Kalenicy.

Pierwszy etap podróży można nieco skrócić omijając schronisko "Zygmuntówka", które jest bardzo sympatycznym miejscem, z ładnym widokiem, możliwością posilenia się, ale proponujemy pójść do niego w drodze powrotnej z Kalenicy. Przejście koło schroniska to dodatkowe ok. 20 minut.

Do schronika idziemy Szlak czerwony czerwonym szlakiem od razu z Przełęczy Jugowskiej (początkowo prowadzi razem z zielonym, stąd nie tak dobrze widoczny na mapce ), jeśli zaś chcemy sobie skrócić drogę omijając schronisko to idziemy ok. 200 metrów najpierw szeroką drogą (jest tam m.in. szlak rowerowy, na mapce zaznaczony niebieskimi kropkami), a potem dopiero dołączamy do czerwonego szlaku - w lewo pod górę.
Szlak w lesie
Na szlaku jest kilka bardziej stromych podejść, kilka fragmentów łagodnej wędrówki przez las, a także nastrojowe górskie polany - Zimna Polana z wiatą turystyczną i miejscem na ognisko.

Szlak: Szlak czerwony czerwony
Długość trasy: ok. 2,5 km
Przewyższenie: ok. 160 m
Czas przejścia: ok. 1 h spokojnym tempem w górę, w dół 35' (wg. znaku)

Z dzieckiem

Szlak jest kamienisty, miejscami stromy, nie nadaje się na wózek.

Trasa jest krótka, jest wygodne miejsce odpoczynku na końcu, a zatem w sam raz by wziąć malucha w góry. Myśmy byli m.in. z dwulatkiem, nie braliśmy nawet nosidełka tylko raz szedł za rękę, a raz na rękach taty. Wyprawa była bardzo udana.

Dla starszych kilkulatków trasa może być nawet odrobinę za krótka, w każdym razie jest dość ciekawa, a na pewno na końcu zainteresuje je wieża widokowa.
Górska polana, w oddali widok na góry

Mapy Gór Sowich

Na wyjazd w góry dobra mapa to podstawa - pozwala zaplanować sobie wycieczkę, przygotować może coś jeszcze do zobaczenia, zmienić proponowaną przez nas trasę. Polecamy mapy turystyczne Gór Sowich, w szczególności wydawnictw Plan/Galileos lub Compass - zobacz oferty.

Podsumowanie

Spokojna, niezbyt męcząca, ale bardzo przyjemna wycieczka po Górach Sowich. Szlaki mało zatłoczone, przyjemne polany, miejsca odpoczynku, a na deser piękne widoki z wieży. W sam raz na wycieczkę z dzieciakami lub dla turystów o nieco słabszej kondycji tudzież dla wszystkich, którym nagle przyjdzie do głowy szybki, popołudniowy wypad w góry.

Komentarze - forum

ITA (21-06-2017, 10:14)

cZY SZLAK JEST DOSTEPNY RÓWNIEZ DLA PSÓW??

Jasiek (23-08-2017, 21:29)

Nie, bo zanieczyszczają środowisko naturalne człowieka.

Patryk (24-08-2017, 13:25)

hehe...kazdy szlak jest dla psow, kotow, jaszczurek, motyli..nie dajcie sie zwariowac:) przygoda bez psa to nie przygodaZobacz też

Więcej w naszym serwisie

Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 22887029