Używamy plików cookie oraz usług Google Analytics (statystyki strony) i Google AdSense (reklamy) co wiąże się z przetwarzaniem pewnych danych. Więcej informacji oraz możliwości zarządzania tutaj. Jeśli nie wyrażasz zgody zmień ustawienia swojej przeglądarki lub opuść stronę. AKCEPTUJĘ
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Mała wieś z pustą plażą nad Bałtykiem

Mała wieś z pustą plażą nad Bałtykiem

W Dąbkowicach jest tak pusto na plaży, że ludzie idąc na obiad zostawiają na niej rozłożone koce i leżaki. Doszliśmy tam, gdzie nie dochodzi StreetView.

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 15-02-2018, 7:32 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Widok na plażęWiele osób jedzie na wczasy do Ustki czy Pobierowa, a potem stwierdza, że nad Bałtykiem wszędzie jest tłok. To tak jakby zwiedzanie Polski ograniczyć do Warszawy, a potem paplać, że w tym kraju wszędzie jest tłok. Wystarczy jednak wziąć pierwszą z brzegu mapę i bardzo łatwo można się zorientować, gdzie nad morzem jest pusto i spokojnie. My dwa razy odwiedziliśmy jedną z takich wsi - Dąbkowice w gminie Darłowo na Pomorzu Środkowym.

Dąbkowice - opis

Ulica w DąbkowicachWieś ta jest pięknie położona na mierzei pomiędzy Morzem Bałtyckim a Jeziorem Bukowo (zobacz mapę w prawym górnym rogu strony). Wiedzie do niej tylko jedna droga, na której dodatkowo jest... zakaz wjazdu. Da się tam jednak dojechać samochodem, bo dla mieszkańców Dąbkowic oraz wczasowiczów ruch jest dozwolony (tabliczka "nie dotyczy" na znaku). Droga ta prowadzi przez ok. 6 km z Dąbek przez mierzeję, na której jest tylko las i wydmy, a w samych Dąbkowicach kończy się na płocie jednej z posesji.

Dąbkowice składają się z ok. 5 chat oraz 2-3 ośrodków wypoczynkowych. Widać jednak, że prosperity tu nie ma, bo niektóre budynki są opuszczone i nieużywane. Sklepów żadnych nie ma, jedynie 2 bary. Wszystko to położone jest przy jednej ulicy na przestrzeni kilkuset metrów. We wsi jest pusto, widać jedynie pojedyńcze osoby, rzadko przejedzie jakieś auto.

Nad jeziorem Bukowo jest pomost i kilka łódek. Kłopotliwe jest trochę zejście na plażę od strony głównej drogi, ponieważ jest ona oddzielona od plaży terenem ośrodków wypoczynkowych. Dla wczasowiczów to jednak nie jest problem, bo ośrodki mają furtki od strony morza.

Plaża, dzika plaża...

Rozłożone koce i parawany na plaży bez ludziGdy wyszliśmy na plażę w ostatnim tygodniu czerwca 2013 naszym oczom ukazał się ciekawy widok. Była właśnie pora obiadowa i trzy rodziny zeszły na obiad, ale zostawiły nad morzem cały sprzęt: rozłożone koce, leżaki, dziecięce zabawki... tam jest po prostu tak pusto, że nie stanowiło to żadnego problemu! Same Dąbkowice są bardzo małe, a dodatkowo najbliższe miejscowości są oddalone o kilka kilometrów i bardzo rzadko się zdarza, by ktoś z nich doszedł aż tutaj.

To powoduje, że na plaży w Dąbkowicach w piękny, słoneczny dzień, naliczyliśmy nie więcej niż 10 rodzin, często oddalonych od siebie o kilkadziesiąt metrów. Jeśli zaś pójdzie się w stronę Dąbek to plaża jest zupełnie pusta (pojedyńcze osoby można spotkać jedynie przy kanale Szczuczym, który łączy Jezioro Bukowo z Bałtykiem).

Z dzieckiem

W Dąbkowicach nie ma żadnego sklepu z bibelotami, co dla niektórych będzie wielką zaletą, dla innych zaś wadą. Atrakcje dla dzieci są wyłącznie naturalne: plaża, morze, jezioro i wydmowy las.

Podsumowanie - nasza opinia

Łódki przy brzegu jezioraDąbkowice to wieś położona nad samym morzem, bardzo mała, pozbawiona niemal zupełnie komercyjnych atrakcji. Nie ma w niej sklepów, wokół rozciągają się dzikie plaże. Odnajdą się tu osoby lubiące zupełny spokój i bliskość przyrody.

Piękne położenie na wąskiej mierzei między jeziorem a morzem jest wielką zaletą, ale z drugiej strony mocno ogranicza tereny do spacerów. Właściwie można spacerować tylko drogą do Dąbek (ok. 6 km przez las), no i oczywiście plażą. Prawdopodobnie jest też ścieżka przez wydmy w stronę miejscowości Łazy.

Przed wybraniem się do Dąbkowic na urlop warto sobie uświadomić praktyczne utrudnienia: najbliższe sklepy, apteka, poczta czy kościół to co najmniej kilka kilometrów drogi.

Aktualizacja 2016

W wakacje 2016 znów odwiedziliśmy Dąbkowice. Właściwie prawie nic się nie zmieniło w porównaniu z tym co opisujemy wyżej. Część jednego z ośrodków jest wyburzana albo w trakcie remontów. Ktoś w komentarzach pytał o namioty: są porozbijane na terenie tego dużego ośrodka. Jest ich sporo, więcej niż kiedyś.

Wciąż jest tu tak samo spokojnie, wciąż są tylko dwa bary, wciąż jest cicho. Tylko na plażę tym razem nie patrzyliśmy,
Mała droga, obok płot i parking, za nimi ośrodek wypoczynkowy
Może warto sprostować informacje odnośnie biegnącego przez Dąbkowice czerwonego szlaku Szlak czerwony. Na wielu mapach jest zaznaczone, że przechodzi on przez ulicę w Dąbkowicach (jest tam tylko jedna) i potem idzie dalej mierzeją. To nieprawda. Droga w Dąbkowicach kończy się na posesji Urzędu Morskiego i nie da się nią przejść dalej. Jedyne wyjście to przejście na plażę, ale nie ma publicznego zejścia w Dąbkowicach - wszystkie prowadzą przez teren ośrodków. Najbliższe publiczne zejście znajduje się przy Kanale Szczuczym.

Mapa

W tak nietypowej okolicy warto mieć ze sobą dokładną mapę. My korzystamy z drugiego już wydania mapy "Pobrzeże Koszalińskie" wydawnictwa Plan (zobacz). Okolice Dąbkowic są tu dobrze przedstawione (choć błąd z czerwonym szlakiem jest i na tej mapie), a dodatkowo mamy plany wszystkich ważniejszych okolicznych miejscowości (np. Łazy, Dąbki, Darłowo). Z kilku map tych okolic, które były w naszych rękach, ta najbardziej przypadła nam do gustu.

Noclegi

Mała miejscowość, mały tłok, to i baza noclegowa niewielka. Są tutaj dwa ośrodki wypoczynkowe:
- OW Mierzeja,
- Pod Wydmą,
- być może coś jeszcze? (jeśli tak to prosimy o info).

Jeśli komuś nie odpowiada powyższa oferta albo chciałby w te okolice jedynie np. przychodzić na plażę, to może wybrać nocleg w pobliskich Dąbkach. Baza noclegowa jest tam dobrze rozbudowana, a część obiektów ma swoją ofertę w serwisie booking.com, gdzie można sprawdzić ceny, opinie i wolne terminy - zobacz.

Komentarze - forum

Ewa (15-12-2013, 20:58)

Czy jest tam jakieś pole namiotowe lub możliwość rozstawienia namiotu na prywatnej posesji?

Piotr Surowiecki (15-12-2013, 21:39)

Żadnego dużego pola namiotowego sobie nie przypominamy. Przejrzeliśmy jeszcze szybko zdjęcia jakie mamy, ale żadnych pojedyńczych namiotów też na nich nie widzieliśmy. Oczywiście mogliśmy coś przeoczyć. Być może jakoś da się dogadać z gospodarzami prywatnych posesji, no ale zbyt wiele ich tam nie ma (jak nas pamięć nie myli to ok. pięciu).

Kuba (13-02-2014, 12:41)

Jak jest z tym zejściem na plażę morską? Da się tam dostać jedynie przechodząc przez teren ośrodka? I co z samochodem, są jakieś miejsca gdzie można bez problemu zaparkować np. na cały dzień? I jeszcze jedno pytanie, czy po drodze z Dąbek do Dąbkowic są jakieś ścieżki na plażę? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Piotr Surowiecki (14-02-2014, 11:57)

Z przejściem na plażę jest tak jak napisaliśmy w artykule. Miejsc parkingowych nie ma, ale w ogóle pytanie o nie jest bezzasadne, bo na drodze od Dąbek do Dąbkowic jest zakaz wjazdu - wjeżdżać mogą tylko mieszkańcy i wczasowicze ośrodków, a oni mają miejsca na swoich posesjach. Nie pamiętam czy po drodze jest jakaś ścieżka na plażę, na pewno są dwie przy kanale... chyba jakaś jedna w środku jest, ale na pewno nie ma ich dużo. Pozdrawiam!

Piotrek (14-06-2014, 16:08)

Witam znalazł ktoś jakiś namiar na kwatery?

treed (14-06-2014, 19:50)

Ludzie nie jedźcie do Dąbkowic! Jest nadzieja, ze będziemy mieli spokój i ciszę.

Ewa (05-03-2017, 13:26)

Dzwoncie do IT (informacja turystyczna)

Małgosia W. (05-01-2018, 20:11)

Pierwszy raz w Dąbkowicach byliśmy 15 lat temu. Jeszcze kilka razy z wielką radością wracaliśmy do ośrodka "Mierzeja". W zeszłym roku się nie udało - więc bardzo tęsknię. Jeśli ktoś lubi ciszę, piękną przyrodę, przemiłą obsługę i dobre jedzonko to zakocha się w Dąbkowicach. To miejsce jest magiczne!!!

mak (21-10-2018, 8:44)

To wszystko prawda jeździmy tam już 5 lat i ciągle dobrze se bawimy.

Maniek (04-02-2019, 18:30)

Jedno z najpiękniejszych miejsc na polskim wybrzeżu.

Elle (29-08-2019, 15:28)

Czy można ze sobą zabrać zwierzaka? Oczywiście mam na myśli ośrodek wypoczynkowy Mierzeja.

Margol (30-08-2019, 9:38)

Czy orientujecie się co to za opuszczony (przynajmniej na taki wygląda) dom przy samej plaży w bliskim sąsiedztwie kanału szczuczy?

psur.pl (30-08-2019, 9:43)

@Margol To zdaje się dawny punkt obserwacyjny pograniczników.

Grubas z osp v (04-08-2021, 19:31)

Szkoda, że tak mało zdjęć.

psur.pl (04-08-2021, 19:43)

Nie zamieszczamy zbyt wielu zdjęć, żeby nie psuć frajdy samodzielnego odkrywania.

Mike (27-07-2022, 17:53)

Witam, czy nadal jest tam tak pusto/bezludnie?:)

Monia (22-06-2023, 21:53)

Cisza spokój przecudne miejsce byliśmy tam nawet zimą pod namiotemZobacz też

Więcej w naszym serwisie

Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 22886853