Używamy plików cookie oraz usług Google Analytics (statystyki strony) i Google AdSense (reklamy) co wiąże się z przetwarzaniem pewnych danych. Więcej informacji oraz możliwości zarządzania tutaj. Jeśli nie wyrażasz zgody zmień ustawienia swojej przeglądarki lub opuść stronę. AKCEPTUJĘ
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Tatry z wózkiem: Dolina Kościeliska

Tatry z wózkiem: Dolina Kościeliska

Zielony szlak przez Doliną Kościeliską do Schroniska Ornak to łatwa wycieczka z pięknymi widokami, a zarazem dobra propozycja dla rodziców z dzieckiem w wózku.

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 05-12-2015, 6:21 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Dolina Kościeliska to długa dolina w Tatrach Zachodnich, której dnem wiedzie szeroka droga dla turystów. Idąc zielonym szlakiem Szlak zielony można dojść do Schroniska na Hali Ornak.
Potok i droga w Dolinie Kościeliskiej

Trudność trasy, długość itp.

Trasa nie jest trudna, idzie się wygodnie, nie ma żadnych stromych podejść. Jedynie dystans do schroniska jest dość duży, wynosi ok. 6 km, co dla całej wycieczki daje łącznie 12 km. Dla zdrowego człowieka to żaden kłopot, ale dla osób z małymi dziećmi czy ludzi starszych może to być trochę daleko. Jednak Dolina Kościeliska już po drodze oferuje piękne widoki, więc nie trzeba dojść aż do schroniska, by nacieszyć się tatrzańskimi krajobrazami - można w każdej chwili zawrócić, gdy się uzna, że to już za daleko.

Szczegóły:
- czas przejścia: 1:40 w górę, 1:20 z powrotem;
- suma podejść: ok. 175 m;
- długość: ok. 6 km w jedną stronę;
- szlak: zielony Szlak zielony.

Możliwość przejścia z wózkiem

Przejechaliśmy tę trasę wózkiem z dużymi, dmuchanymi i nieskrętnymi kołami, no i był to właściwie spacerek. Musimy jednak zaznaczyć, że ten wózek bardzo dobrze radzi sobie w terenie, chociaż jest to zwykły model jaki kupują rodzice w mieście. Na trasie spotykaliśmy też inne wózki, nawet spacerówki z zupełnie małymi kołami i jakoś sobie radziły, chociaż tych ostatnich nie polecamy.
Polana Pisana - wózek na tle szczytu
Generalnie droga jest szeroka, wygodna, są oczywiście kamienie, ale nie wystają tak bardzo. Zdarzają się momenty, gdy trzeba uważnie przejechać wózkiem przez np. rynienkę, którą woda spływa do potoku. Naszym zdaniem każdy wózek z dmuchanymi kołami czy jakąś amortyzacją powinien sobie poradzić, pozostałe raczej też dadzą radę, tylko dzieckiem wtedy wytrzęsie.
Droga między skałami

Dolina Kościeliska - szum potoku, widoki i wysokie skały

Dolina Kościeliska jest niezwykle pięknym miejscem. Co więcej, piękno to jest różnorodne, gdyż idąc szlakiem do schroniska napotkamy rozmaite krajobrazy, np. rozległe polany czy wąskie przejścia między bardzo wysokimi skałami (tzw. bramy). Przez całą drogę towarzyszy nam górski potok, a wraz z nim spływające do niego strumyki, małe wodospady czy żłobione przez wodę skały. Jeśli podniesiemy głowę, to naszym oczom ukażą się wysokie, tatrzańskie szczyty.
Polana Pisana - droga i miejsce odpoczynku
Można tu także spotkać zjawiska krasowe, czyli powstałe wskutek wymywania skał wapiennych przez wodę. Najbardziej znanym ich przejawem są jaskinie, których w okolicy jest wiele, a niektóre z nich są udostępnione dla turystów, np. Jaskina Mroźna czy Jaskinia Mylna. Wśród innych tego rodzaju zjawisk występują tu np. wywierzyska czy charakterystyczne skałki wśród których płynie potok.
Zielony szlak, a w tle zielony fragment potoku
Oprócz ciekawostek przyrodniczych są również te związane z ludźmi. Po ok. 1,8 km drogi i przejściu pierwszego mostku natkniemy się na kapliczkę. Nazywana jest Zbójnicką, ale służyła górnikom, gdyż miejsce to - czyli Stare Kościeliska - było w XVIII i XIX wieku ośrodkiem metalurgicznym. Druga ciekawostka znajduje się bardzo blisko wejścia do Doliny - przy pierwszym przewężeniu (Brama Kantaka, ok. 400 m od wejścia) planowano w latach 50-tych wybudować tamę, by spiętrzyć wody potoku. Pozostałością po niezrealizowanych planach jest wykuta w skale wnęka po lewej (wchodniej) stronie drogi. Ostatnia ciekawostka, o której chcemy wspomnieć, to krzyż Wincentego Pola z pięknym napisem "I nic nad Boga". Znajduje się on dużo bliżej schroniska niż wejścia do doliny, a dzieje jego powstania są dość niezwykłe: podobno kiedyś w tym miejscu zbóje zamordowali młynarza, który pracował dla króla Zygmunta I Starego. Ok. 300 lat później Wincenty Pol, przebywający tu jako profesor na wycieczce ze studentami, chciał upamiętnić sługę polskiego króla (był to czas zaborów) i polecił swoim żakom postawić na mogile kamień i krzyż.

Na samym końcu naszej wędrówki zielonym szlakiem znajduje się Schronisko Ornak. Można w nim kupić coś do picia czy jedzenia, a na polanie obok odpocząć, rozkoszując się widokiem na tatrzańskie szczyty.
Schronisko Ornak

Informacje praktyczne

Tuż przy Dolinie Kościeliskiej znajduje się kilka dużych, prywatnych parkingów, wszystkie płatne. Zazwyczaj płaci się z góry za cały czas postoju.

Istnieje możliwość przejechania części trasy dorożką.

Podsumowanie

Dolina Kościeliska oferuje możliwość długiego, ale niezbyt forsownego spaceru wśród bardzo ładnych i jednocześnie różnorodnych widoków. Silniejsi turyści mogą skorzystać z wielu szlaków odchodzących na boki, w tym kilku prowadzących do licznych w tej okolicy jaskiń.

Komentarze - forumZobacz też

Więcej w naszym serwisie

Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 22886879