Używamy plików cookie oraz usług Google Analytics (statystyki strony) i Google AdSense (reklamy) co wiąże się z przetwarzaniem pewnych danych. Więcej informacji oraz możliwości zarządzania tutaj. Jeśli nie wyrażasz zgody zmień ustawienia swojej przeglądarki lub opuść stronę. AKCEPTUJĘ
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Przed wyjazdem do Zakopanego (nietypowe)

Przed wyjazdem do Zakopanego (nietypowe)

Nie będzie o butach, pogodzie czy komunikatach TPN... bo w podróżach chodzi o coś jeszcze.

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 19-01-2020, 12:11 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Jeśli podróżując chcemy zdobywać mądrość, poznawać innych ludzi, ich kulturę, różnorodności, które tworzą Polskę lub inne kraje, to przed wyjazdem trzeba w to włożyć trochę wysiłku intelektualnego. Mamy jednak przyjemny i łatwy sposób dla tych, którzy jadąc na Podhale chcieliby wcześniej zapoznać się np. z góralską gwarą czy codziennym rytmem życia w regionie.

Kto nie zna Kajka i Kokosza, słynnego komiksu o słowiańskich wojach? Okazuje się, że kilka odcinków komiksu ukazało się w tłumaczeniu na... gwarę góralską. Mam w rękach album "Wodzicka zdrowości", czyli "Cudowny lek", napisany piękną gwarą góralską, a na końcu bardzo obszerny słowniczek, który znakomicie ułatwia lekturę.Fragment komiksu

Świetny pomysł na zapoznanie z podhalańską gwarą, a już szczególnie jeśli mamy dzieci to wspólna lektura będzie świetną zabawą, bo też gwara góralska trochę zabawna jest. Cena ok. 17 zł - zobacz oferty w sklepach.

Druga propozycja to góralskie radio. Takie prawdziwe, nie uładnione pod turystów jak choćby targ pod Gubałówką. Sygnał jest emitowany z nadajnika na Kasprowym Wierchu, a na falach usłyszymy współczesną podhalańską muzykę, lokalne wiadomości, komunikaty turystyczne oraz treści religijne. Ciekawe są także... reklamy. Dlaczego? Bo ogłaszają się tam lokalne firmy, dzięki czemu poznajemy trochę codzienne życie i biznesy regionu. Radio nazywa się Alex i słuchać je można oczywiście przez Internet (https://radioalex.pl/) lub na częstotliwości 105,2 (tylko nad Podhalu).

Trzecia i ostatnia propozycja to muzyka - nawiązująca do rytmów góralskich, śpiewana gwarą, a jednocześnie na dobrym poziomie muzycznym i nie kojarząca się z disco polo (bo w Radiu Alex różnie bywa). To znany pewnie wielu osobom zespół Zakopower, ale chcemy polecić jego pierwszą płytę, bo w późniejszych tematyka podhalańska jak również sama gwara zaczęły zanikać. Tytuł pierwszej płyty to "Music Hal", my szczególnie lubimy słuchać jej w aucie w trasie do Zakopanego. Cena ok. 28 zł - zobacz oferty w sklepach, a tutaj przykładowa piosenka.

***

Nie każdy będzie studiował historię regionu, do którego jedzie, zapoznawał się jego kulturą. A jednak bez tego podróżowanie jest trochę miałkie, mało się uczymy, mało zdobywamy mądrości, a wreszcie: nie jest ono aż takie ciekawe. Te trzy przyjemne i łatwo dostępne propozycje - bo cóż to jest poczytać komiks lub posłuchać radia bądź muzyki - pozwolą każdemu wybierającemu się do Zakopanego i okolic zapoznać się nieco z atmosferą Podhala, dowiedzieć się więcej o regionie.

Komentarze - forumZobacz też

Więcej w naszym serwisie

psur.pl - Wycieczki po Polsce
Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 22980785