Używamy plików cookie oraz usług Google Analytics (statystyki strony) i Google AdSense (reklamy) co wiąże się z przetwarzaniem pewnych danych. Więcej informacji oraz możliwości zarządzania tutaj. Jeśli nie wyrażasz zgody zmień ustawienia swojej przeglądarki lub opuść stronę. AKCEPTUJĘ
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Muzeum Militarne w Kołobrzegu

Muzeum Militarne w Kołobrzegu

W centrum Kołobrzegu wchodzimy w świat historii: od makiety średniowiecznego Kołobrzegu, przez niezliczone ilości uzbrojenia z różnych epok aż po czołgi i ciężki sprzęt. To Muzeum Oręża Polskiego.

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 20-07-2023, 8:02 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Położenie Kołobrzegu było jego szansą, bo jako port w dogodnym miejscu, przy ujściu Parsęty, mógł się rozwijać i bogacić, ale też przekleństwem, bo tak ważne miejsce każdy chciał zdobyć. Ostatnie wielkie walki miały miejsce w 1945 roku, pod koniec II wojny światowej, kiedy walczące u boku Armi Czerwonej Wojsko Polskie zdobywało Kołobrzeg z rąk Niemców. Walki były niezwykle ciężkie, straty Polaków duże, ale bitwa zakończona zwycięstwem. Czy było to polskie wojsko czy jacyś komuniści? Oczywiście, idea założenia polskiej armii, która walczyłaby u boku Armii Czerwonej brała się z chęci Stalina do podporządkowania sobie Polski i to ZSRR decydowało o wszystkich istotnych rzeczach w tej armii. Z drugiej strony walczyli tam przecież zwykli Polacy, dla których był to sposób wyzwolenia się z koszmarnej, niemieckiej okupacji. Dlatego dziś warto pamiętać o ofierze krwi tych zwykłych żołnierzy, dzięki której - po kilkudziesięciu latach perturbacji - ostatecznie mamy wolną Polskę.
Wielki obraz walk o Kołobrzeg[zdjęcie: Panorama przedstawiająca walki o Kołobrzeg w 1945 roku]

Zanim jeszcze wejdziemy głównym wejściem do Muzeum Oręża Polskiego warto rzucić okiem na gotycką, ceglaną kamienicę stojącą po prawej stronie od bramy wejściowej. To kupiecka kamienica z XV wieku, jedyna zachowana w Kołobrzegu. To znaczy "zachowana" - ona też była zniszczona w czasie wojny, rekonstruowano ją na przełomie lat 50- i 60-tych XX wieku.

Zwiedzanie

Zwiedzanie to chronologiczna podróż przez wieki. Oczywiście jest to przede wszystkich muzeum uzbrojenia, więc znajdziemy tu głównie militaria, mundury, stroje i rzeczy związane z wojskiem. Kolekcja jest niezwykle bogata: średniowieczne miecze (nawet z X wieku!), husarskie stroje i kopie, mapy, pierwsze kule armatnie, słynny karabin przeciwczołgowy "Ur" z 1939 roku, motocykl "Sokół", mundury "Czarnej Brygady" płk. Maczka - to tylko nieliczne przykłady tego co nas czeka.
Zbroja husarska z kopią[zdjęcie: Fragment wystawy poświęconej husarii]

Pasjonaci zatoną tu na długie godziny, ale nawet niezbyt zainteresowane wojskowością osoby będą miały na czym zawiesić oko. Choćby na kartce na kartofle sprzed 100 lat.
Mapy na wystawie[zdjęcie: Coś dla prawdziwych pasjonatów - ruchy polskich wojsk w okolicach Kołobrzegu w roku 1807. Wiedzieli Państwo o tych walkach?]

Drugą istotną częścią muzeum jest wystawa plenerowa, gdzie można zobaczyć liczne czołgi, ciężarówki, amfibie, artylerię samobieżną, działa, samoloty czy wagon Sybiraków. Tego również jest sporo, można się dłuższą chwilę pokręcić. Część znajduje się na powietrzu, a część w hangarze (jako ostatnia część zwiedzana pod dachem).
Czołgi na wystawie plenerowej[zdjęcie: Fragment wystawy plenerowej]

Całość ekspozycji Muzeum Oręża Polskiego uznajemy za bardzo ciekawą, bogatą i ładnie przedstawioną.

Z dzieckiem

Do muzeum da się wejść z wózkiem. Dla zupełnych maluchów gabloty typu "nie dotykać" nie są szczególnie dobrą atrakcją. Dużo lepiej poczują się za to na wystawie plenerowej, gdzie można sobie pobiegać wśród czołgów.
Makieta miasta[zdjęcie: Makieta miasta to coś co dzieci lubią, szczególnie jeśli im się pokaże gdzie jesteśmy lub gdzie byliśmy. Po prawej widoczne figury wojów - też ciekawostka dla pociech]

Kilkulatki od wieku przedszkolnego będzie już dużo łatwiej zainteresować: makietą Kołobrzegu, długą kopią husarza czy innymi eksponatami, a już czołgami to na pewno.

Byliśmy w tym muzeum dwukrotnie z dziećmi w różnym wieku, również z wózkiem, i było w porządku. Oczywiście jeśli starsza część wycieczki zbyt długo i szczegółowo przyglądała się gablotom to 2-latek zaczynał się trochę nudzić. Ale odetchnął w części plenerowej.

Informacje praktyczne

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu
Oddział Dzieje Oręża Polskiego (są jeszcze inne oddziały w innych miejscach)
ul. Gierczak 5

Godziny otwarcia (aktualizacja 2023):
1 maja – 30 czerwca: codziennie 9:00–16:00
1 lipca – 31 sierpnia: codziennie 9:00–18:00
1 września - 30 września: codziennie 9:00-16:00
1 października – 30 kwietnia: wtorek–niedziela 9:00–16:00 (poniedziałek czynna tylko ekspozycja plenerowa 9:00-15:00)

Ceny biletów (aktualizacja 2023):
normalny: 28 zł
ulgowy: 22 zł
rodzinny (2 rodziców + max. 4 dzieci od 7 do 18 lat): 70 zł
dzieci do lat 7 - bezpłatnie
Są też bilety łączone jeśli chcielibyśmy zwiedzić inne oddziały Muzeum oraz tańsze bilety jedynie na wystawę plenerową.

Polecamy oficjalną stronę muzeum, gdzie można zweryfikować aktualne godziny otwarcia, a także poczytać bardziej szczegółowo o wystawach.

Parkowanie
W sezonie jest z tym w Kołobrzegu kłopot. Trzeba cierpliwie szukać i nie liczyć na darmowe parkowanie.

Noclegi
Oferta noclegów w Kołobrzegu z cenami, wolnymi terminami i opiniami: zobacz.

Jeden dzień w Kołobrzegu?
Jeśli wpadają Państwo do Kołobrzegu tylko na jeden dzień to polecamy naszą propozycję spaceru z uwzględnieniem muzeum i kilku innych ważnych miejsc w Kołobrzegu: zobacz tutaj.

Podsumowanie
Szczerze polecamy wizytę w Muzeum Oręża Polskiego. Zainteresowani militariami wciągną się tam bez pamięci, ale i inne osoby z pewnością zaciekawią się szybką podróżą przez wieki, stroje i ludzkie dzieje.

Komentarze - forumZobacz też

Więcej w naszym serwisie

psur.pl - Wycieczki po Polsce
Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 22965366