Używamy plików cookie oraz usług Google Analytics (statystyki strony) i Google AdSense (reklamy) co wiąże się z przetwarzaniem pewnych danych. Więcej informacji oraz możliwości zarządzania tutaj. Jeśli nie wyrażasz zgody zmień ustawienia swojej przeglądarki lub opuść stronę. AKCEPTUJĘ
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > blog > Duszniki - polska ciekawostka z XIX wieku

Duszniki - polska ciekawostka z XIX wieku

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 07-12-2022, 22:27 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Będąc w Dusznikach-Zdroju, przy zabytkowym kościele św. św. Piotra i Pawła, zaciekawił nas pewien napis nagrobny:
Napis na płycie nagrobnej poświęcony Ludwikowi Kijeńskiemu
Dlaczego? Bo na Dolnym Śląsku każdy polski ślad i napis z wieku XIX to miła niespodzianka. Pytanie brzmiało czy to rzeczywiście relikt z XIX wieku czy raczej jakieś upamiętnienie umieszczone tu po 1945 roku. Szczególnie, że takich polskich napisów było obok więcej.

Po sprawdzeniu okazało się, że to rzeczywiście oryginały z XIX wieku! Ludwik Kijeński, wymieniony na powyższym zdjęciu, to polski żołnierz, który przybył do tutejszego uzdrowiska jako kuracjusz. Niestety, zmarł w Dusznikach i dlatego tutaj widzimy jego grób.

Wystarczy obejść kościół dookoła, żeby go znaleźć, bardzo polecamy też zerknąć do wnętrza kościoła i zobaczyć niezwykłą ambonę.

Więcej na ten temat można poczytać w serwisie polskaniezwykla.pl, a spragnionych łagodnych spacerów po górach w okolicy Dusznik odsyłamy do tego artykułu.

Komentarze - forumPozostałe wpisy na blogu

Zobacz też

psur.pl - Wycieczki po Polsce
Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 22914727