Używamy plików cookie oraz usług Google Analytics (statystyki strony) i Google AdSense (reklamy) co wiąże się z przetwarzaniem pewnych danych. Więcej informacji oraz możliwości zarządzania tutaj. Jeśli nie wyrażasz zgody zmień ustawienia swojej przeglądarki lub opuść stronę. AKCEPTUJĘ
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > wiadomości > Zimna woda w Ustce

Zimna woda w Ustce

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 15-07-2012, 16:57 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Pierwsza połowa lipca 2012 była na ogół ciepła, a temperatura wody w Bałtyku stosunkowo wysoka. Powodów do radości nie mogą mieć jednak amatorzy morskich kąpieli, którzy w tym okresie wybrali się na wakacje do Ustki. Dlaczego? Poniżej zestawienie średnich temperatur z sześciu losowo wybranych dni między 3 a 15 lipca 2012 (dane zebrane na podstawie informacji z serwisu pogodynka.pl).

Puck - 19,4 st. C
Świnoujście - 18,9 st. C
Międzyzdroje - 18,4 st. C
Gdynia - 17,5 st. C
Władysławowo - 17,5 st. C
Hel - 17,3 st. C
Łeba - 17,2 st. C
Kołobrzeg - 16,1 st. C
Ustka - 13,7 st. C

Jak widać w pierwszej połowie lipca 2012 woda w Ustce była wyraźnie zimniejsza niż w innych badanych miejscowościach. Okolice 13 stopni Celsjusza to temperatura praktycznie uniemożliwiająca morskie kąpiele; na kąpieliskach strzeżonych ratownicy w myśl przepisów powinni wtedy wywiesić czerwoną flagę zakazującą kąpieli (zobacz warunki).

Skąd taka różnica między niezbyt odległymi miejscowościami? Nie wiemy, ale można przypuszczać, że chodzi o zjawisko nazywane "upwelling". Gdy wiatr wieje równolegle do linii brzegowej, wody powierzchniowe odpływają od lądu, a na ich miejsce wpływają zimne wody głębinowe.

Taka sytuacja to nie nowość na polskim wybrzeżu. Np. na początku sierpnia 2010 w Kołobrzegu temperatura wody wynosiła ok. 10 st. Celsjusza (zobacz informację w Głosie Koszalińskim)!

Zobacz też:
* Średnie i aktualne temperatury wody w Bałtyku

Komentarze - forumNajnowsze wiadomości

Zobacz też

Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 22087898