Używamy plików cookie oraz usług Google Analytics (statystyki strony) i Google AdSense (reklamy) co wiąże się z przetwarzaniem pewnych danych. Więcej informacji oraz możliwości zarządzania tutaj. Jeśli nie wyrażasz zgody zmień ustawienia swojej przeglądarki lub opuść stronę. AKCEPTUJĘ
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Las Bukowy i dzielnica uzdrowiskowa w Trzebnicy

Las Bukowy i dzielnica uzdrowiskowa w Trzebnicy

Pięknie odnowiona dzielnica uzdrowiskowa w Trzebnicy (m.in. stawy, place zabaw) sąsiaduje z położonym na wzgórzach Lasem Bukowym, który dodatkowo kryje w sobie kalwaryjskie kapliczki. To świetne miejsce na rodzinny spacer.

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 06-01-2021, 10:02 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Trzebnica-Zdrój

Nie każdy wie, że na przełomie XIX i XX wieku Trzebnica była znanym i popularnym uzdrowiskiem. Przyjeżdżali tu głównie wrocławianie, którzy korzystali z miejscowego klimatu, wód mineralnych oraz kąpieli borowinowych. Dzielnica sanatoryjna powstała w okolicach dzisiejszej ulicy Leśnej, stawów i Lasu Bukowego. Zbudowano tu domy zdrojowe, pensjonaty i restauracje, a wspomniany Las Bukowy pełnił rolę parku zdrojowego.
Jesienna alejka przez las[zdjęcie: Las Bukowy w Trzebnicy jesienią]

W ostatnich kilkudziesięciu latach ta działalność zamarła, ze źródeł nie wydobywa się już wód leczniczych, do miasta nie przyjeżdżają kuracjusze. Władze Trzebnicy chcą to jednak zmienić i rozpoczęły starania o oficjalne nadanie miastu statusu uzdrowiska. Zanim to jednak nastąpi (o ile w ogóle), wyremontowano pięknie dawną dzielnicę uzdrowiskową oraz wybudowano nowoczesny aquapark, którego nazwa "Zdrój" nawiązuje do tradycji tej okolicy (więcej o aquaparku).

Co tutaj jest?

Czym właściwie jest ta dzielnica uzdrowiskowa? To otoczony zalesionymi wzgórzami kompleks trzech stawów, wokół których ciągną się alejki spacerowe z infrastrukturą rekreacyjną. Plac zabaw, ławki, fontanna na jednym ze stawów (ładnie oświetlona nocą) - wszystko ładne i zadbane.
Widok na alejkę przy stawie
Dodatkowo w 2017 roku władze Trzebnicy ustawiły tężnie solankowe czyli znane z uzdrowisk instalacje, które tworzą w powietrzu specyficzny mikroklimat. Po drewnianych konstrukcjach pokrytych tarniną spływa solanka, dzięki której powietrze zawiera aerozol podobny do tego jaki jest nad morzem. Obok są ławki, można więc spędzić przy tężniach dłuższą chwilę. Tężnie nie działają w sezonie zimowym.
Drewniane konstrukcje tężni[zdjęcie: Tężnie w Trzebnicy]

Tuż obok znajduje się nowoczesny i bardzo sympatyczny aquapark, który latem oferuje gościom również basen otwarty (zewnętrzny) z placem zabaw dla dzieci.
Basen zewnętrzny w aquaparku
Całe to miejsce otoczone jest wzgórzami, na których rozciąga się Las Bukowy.

Las Bukowy

Las Bukowy poprzecinany jest licznymi ścieżkami, które stanowią świetne miejsca na przyjemne spacery. Z racji położenia lasu na wzgórzach trzeba się czasem odrobinę zmęczyć wchodząc pod górę lub schodząc w dół. Momentami poczujemy się jak w górach.
Ścieżka pod górę w Lesie Bukowym[zdjęcie: Tymi stopniami dojdziemy do kapliczek drogi krzyżowej]

Do Lasu Bukowego można wejść z różnych stron: prowadzi do niego mijająca aquapark droga, jest też wyraźnie oznakowana brama przy stawach. Są przy nich plany, tablice informacyjne, więc można sobie zaplanować różnorodne spacery: np. wejść do lasu w jednym miejscu, aby wyjść w innym.

Kalwaria w Lesie Bukowym

Zaraz po wejściu do Lasu Bukowego od strony aquaparku zobaczymy po lewej stronie drewniane stopnie wiodące do góry. Zaprowadzą nas one do kalwaryjskich kapliczek, czyli plenerowej drogi krzyżowej.
Kapliczki kalwaryjskie przy ścieżce

Spaceruje tędy niewiele osób. W okresach postnych (np. Wielki Post) polecamy to miejsce na rodzinny bądź indywidualny spacer połączony z odprawieniem drogi krzyżowej (więcej).

Kościół Leśny

Biegnąca obok aquaparku droga wchodzi do lasu i po ok. 5 minutach spaceru dojdziemy nią do ukrytego w lesie kościoła pod wezwaniem Czternastu Świętych Wspomożycieli. To niewielka i bardzo malowniczo położona świątynia.

Godziny mszy w kościele w Lesie Bukowym (aktualizacja styczeń 2021):
niedziele i święta: 9, 10:30, 12
poniedziałek-piątek: 18
soboty: 17 (msza niedzielna)

To bardzo dobry pomysł na połączenie niedzielnej mszy za spacerem. Piękno otaczającej przyrody oraz kameralna atmosfera (niewielka świątynia, niewielu ludzi) sprzyja modlitwie i odpoczynkowi.

Ciekawostką jest, że jeszcze w XX wieku kościołem opiekował się najprawdziwszy pustelnik, czyli człowiek, który żył z Bogiem w odosobnieniu od innych ludzi. Ostatni taki pustelnik zmarł w 1946 roku, a nazywał się Feliks Plitzko. Jego grób znajduje się obok kościoła.
Wnętrze kościoła w Lesie Bukowym

Willa Zamek

Jako atrakcję Lasu Bukowego wymienia się też zawsze Willę Zamek, czyli dawny pensjonat położony w pobliżu drogi do Łoziny. Obecnie jest to budynek mieszkalny i będąc na miejscu warto go zobaczyć, ale nie jest to nic oszałamiającego. Nam bardziej nastrojowe wydały się niektóre budynki z niegdysiejszej zabudowy uzdrowiskowej przy ul. Leśnej.

Plac zabaw dla... psów

W dzielnicy uzdrowiskowej, niedaleko budynku Starostwa Powiatowego, znajduje się plac zabaw dla psów. Jest on położony na uboczu, więc nie przeszkadza innym, natomiast dla właścicieli czworonogów może być atrakcją.

Z dziećmi

Dzielnica uzdrowiskowa jest bardzo wdzięcznym terenem na spacery z dziećmi. Można tu zabrać hulajnogi czy rowerek i dzieci mają świetne miejsce, żeby bezpiecznie pojeździć (brak ruchu samochodowego). Atrakcjami są m.in. plac zabaw, fontanna, niewielkie molo na jednym ze stawów, ryby (pierwszy staw od strony Trzebnicy), które można w stawie zauważyć (zależy od której strony słońce świeci), niektórzy zresztą je karmią.

Wielką atrakcją dla dzieci jest duży kompleks placów zabaw w Parku Solidarności (ok. 500 m od dzielnicy uzdrowiskowej w stronę Bazyliki).

Pokryte Lasem Bukowym wzgórza nie są bardzo strome, a chodzenie po nich jest w zasięgu nawet niezbyt wprawionych w spacerach dzieci. Oprócz zwykłych atrakcji lasu (np. patyki, rośliny) mamy tu także tablice edukacyjne m.in. z rysunkami zwierząt, a także kapliczki z obrazami drogi krzyżowej. Wszystkie tego typu rzeczy nadają się do motywowania dzieci do spaceru słowami "ciekawe co będzie dalej", natomiast kapliczki polecamy szczególnie w Wielkim Poście, na rodzinną drogę krzyżową, gdy dzieciaki mogą zrobić krzyż z patyków itp. - bardzo nastrojowe, szczegóły tutaj.

W sezonie zimowym rodzice małych dzieci lub dużych rodzin wiedzą, że trudno wyszykować się na więcej niż jeden spacer. W tej sytuacji Las Bukowy jest dobrym miejscem na połączenie niedzielnej mszy i spaceru - dzięki położonemu w lesie kościołowi możemy wygodnie "zaliczyć" oba te punkty programu.

Po dzielnicy uzdrowiskowej można swobodnie poruszać się wózkiem. Bez problemów dojedziemy też do Kościoła Leśnego pw. Czternastu Wspomożycieli (droga do niego na zdjęciu poniżej).
Droga w Lesie Bukowym
Dużo innych ścieżek w Lesie Bukowym jest również dostępnych z wózkiem, wiele z nich zjeździliśmy - najlepiej iść tak jak do kościoła leśnego, minąć go i po jakimś czasie skręcić w lewo, potem w prawo i pod górę... no, wiadomo, że trudno to zapamiętać, trzeba po prostu wziąć wózek i samemu odkrywać ścieżki Lasu Bukowego, pamiętając jednak, że nie wszędzie uda się przejechać i czasem będzie konieczność wycofania się po swoich śladach.

Wielką atrakcją jest też oczywiście wspomniany Trzebnicki Park Wodny "Zdrój". Szczegóły m.in. na temat głębokości czy basenów dla dzieci w osobnym artykule.

Dojazd, parking

Samochód najłatwiej zaparkować na parkingu przy aquaparku. Do Trzebnicy można także dojechać szynobusami z Wrocławia, a dworzec od dzielnicy uzdrowiskowej dzieli zaledwie 500 metrów.

Dla chętnych polecamy również bardziej ambitne dotarcie do tego miejsca: można urządzić sobie pieszy rajd przez Wzgórza Trzebnickie z Brochocina (do którego dojeżdża szynobus) - więcej na ten temat w osobnym artykule.

Mapa

Polecamy dokładną mapę Wzgórz Trzebnickich, z zaznaczonymi szlakami, atrakcjami turystycznymi oraz planem samej Trzebnicy: zobacz.

Podsumowanie

Alejka przy stawie
Las Bukowy i dzielnica uzdrowiskowa to świetna propozycja na spokojny, niedzielny wypad za miasto w okolicach Wrocławia. Jeśli chcemy poczuć bliskość przyrody, a nie zależy nam na zupełnej dzikości lub też jeśli nie chcemy się zbyt wysilać albo jesteśmy rodzicami małych dzieci, to znajdziemy tu odpowiednie miejsca na rekreację, spacery i wypoczynek. Warto zaznaczyć, że są to miejsca ładne i zadbane.

Osoby szukające bardziej forsownej wyprawy zachęcamy do połączenia odwiedzin w dzielnicy uzdrowiskowej z naszą propozycją pieszej wędrówki przez Wzgórza Trzebnickie lub też zwiedzaniem Bazyliki i okolicznych atrakcji oraz spacerem po Kociej Górze.

Pozostałe atrakcje Trzebnicy

Z dzielnicy uzdrowiskowej jest bardzo niedaleko do Parku Solidarności (w nim znajduje się bardzo duży plac zabaw), a dalej do słynnej Bazyliki św. Jadwigi. Więcej o niej i o innych atrakcjach Trzebnicy można przeczytać w tutaj.

Polecamy także spacer miejskim deptakiem i wizytę w rynku oraz regionalnym muzeum - zobacz.

Komentarze - forum

Wiki (08-04-2015, 12:17)

Czy w pobliżu parku są kawiarnie/restauracje, gdzie można zrobić przerwę z dzieckiem w cieple, przebrać mu pieluszkę, podać jedzenie itp?

Piotr Surowiecki (08-04-2015, 15:51)

Jest tam Hotel Trzebnica, a w nim jest restauracja.

Piotr Surowiecki (08-04-2015, 18:09)

Jeszcze sobie przypomniałem, że w Aquaparku był bar - pewnie bardziej dostępny finansowo niż ten z hotelu.Zobacz też

Więcej w naszym serwisie

psur.pl - Wycieczki po Polsce
Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 22927010