Używamy plików cookie oraz usług Google Analytics (statystyki strony) i Google AdSense (reklamy) co wiąże się z przetwarzaniem pewnych danych. Więcej informacji oraz możliwości zarządzania tutaj. Jeśli nie wyrażasz zgody zmień ustawienia swojej przeglądarki lub opuść stronę. AKCEPTUJĘ
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Gdzie nad morze? Darłówko

Gdzie nad morze? Darłówko

Czy warto spędzić wakacje nad morzem w Darłówku? Jaka jest tam plaża? Które wybrać - Wschodnie czy Zachodnie? Oto nasza opinia poparta licznymi zdjęciami.

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 28-10-2023, 11:57 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Rzeka Wieprza mija powoli Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie i kilka kilometrów później uchodzi do Bałtyku. Właśnie w tym miejscu - gdzie Wieprza wpływa do morza - rozłożyło się Darłówko. Jest tam ładny port z latarnią morską i rozsuwanym mostem, a po jego bokach uliczki turystycznego miasta, oddzielone sosnowym lasem od nadmorskiej plaży. Część leżąca po lewej stronie rzeki to Darłówko Zachodnie, a ta z prawej to Darłówko Wschodnie.

Jaka plaża w Darłówku?

Główną atrakcją Darłówka jest oczywiście wybrzeże z piaszczystą plażą, a ta bardzo różni się w Darłówku Wschodnim i Zachodnim.

W Darłówku Zachodnim plaża wygląda zwyczajnie - jak to najczęściej nad Bałtykiem jest szeroka i piaszczysta.
Plaża w Darłówku Zachodnim
Plaża w Darłówku Zachodnim oraz falochron od portu
Natomiast w Darłówku Wschodnim, ze względu na niszczenie brzegu przez sztormowe fale (więcej o tym procesie), plaża została zabezpieczona falochronami w postaci wysp z kamieni, przez co nie ma dostępu z plaży do otwartego morza, tylko do takiego jakby zalewu.
Plaża w Darłówku Wschodnim
Jak to jest na takiej plaży?

Dość różnorodnie i nietypowo. Są momenty, gdy jest tu zupełnie płytko i można powiedzieć, że "chodzi się po wodzie". Ale są też momenty, gdy jest zwyczajnie głęboko jak w morzu, wcale nie tak przyjaźnie dla dzieci. Jedno jest wspólne: fale są dużo mniejsze niż na normalnej plaży lub nie ma ich w ogóle. Przez to też miejsce gdzie piasek łączy się wodą czasem bardziej przypomina jezioro niż morze. A czy woda jest cieplejsza? W tych płytkich zatoczkach trochę tak.

Te wyspy-falochrony sięgają daleko, za ostatnie zabudowania Darłówka Wschodniego, więc nie da się tak po prostu przejść kawałek na bok, by ich uniknąć.
Plaża w Darłówku Wschodnim z bliska: da się popluskać, ale dorośli raczej nie popływają
Za falochronami jest płytko i spokojnie, a dodatkowo ratownik cały czas obserwuje
Która plaża lepsza? To oczywiście kwestia gustu i potrzeb. Jedni wolą nieco spokojniejsze kąpielisko, bardziej podobne do jeziora - tak jest w Darłówku Wschodnim. Z drugiej strony wiele osób po to jedzie nad morze, aby cieszyć się m.in. jego dzikością i spienionymi falami i tu zdecydowanie lepsze jest Darłówko Zachodnie. Każdy musi wybrać sam, my bardziej przychylamy się do tej drugiej opinii. W każdym razie warto się zdecydować przed wyborem miejsca na nocleg, bo potem przejście pieszo z jednej części Darłówka do drugiej może nam chwilę zająć.

Warto jeszcze wspomnieć, że na wschód i zachód od Darłówka nie ma blisko położonych dużych miejscowości, więc jeśli ktoś tęskni za spokojną, mało zatłoczoną plażą, to wystarczy nieco dłuższy spacer i może się na takiej znaleźć.

Jak jest w Darłówku?

Darłówko to zadbana i tłoczna miejscowość. Mnóstwo tu punktów handlowych i gastronomicznych, które koncentrują się głównie wokół portu. Warto wspomnieć, że w Darłówku Zachodnim jest Biedronka, co dla mających tam nocleg jest bardzo komfortowym rozwiązaniem. Mimo tłoku można też tutaj znaleźć wiele noclegów położonych w cichych miejscach, czasem przy sosnowym lesie na wydmach.
Deptak w Darłówku

Atrakcje - nie tylko plaża

Darłówko oprócz plaży oferuje jeszcze wiele innych atrakcji, zatem w razie niepogody jest tutaj co robić. Wszystkie atrakcje Darłówka oraz pobliskiego Darłowa opisaliśmy szczegółowo (z licznymi zdjęciami) w artykule Zwiedzanie Darłowa i Darłówka, do którego odsyłamy po szczegółowe informacje. Tutaj tylko zasygnalizujemy możliwości jakie daje Darłówko.

Jedną z głównych atrakcji jest port u ujścia rzeki Wieprzy, na którego nabrzeżach utworzono ładne deptaki. Dość często można tam zobaczyć pływające statki, czasem nawet zaskakująco duże. Można także samemu udać się w rejs. W porcie przystań mają rybacy, można od nich kupić ryby na nabrzeżu. Jest tu także efektowny most, który rozsuwa się by przepuścić większe statki. Przy wejściu do portu znajduje się latarnia morska, na którą można wchodzić (więcej o niej). Bardzo ciekawym miejscem na spacer są dwa portowe falochrony, wychodzące daleko w morze.
Kutry przy nabrzeżu, w tle sklepy rybne
W zachodniej części Darłówka znajdują się bunkry z okresu II wojny światowej, które można zwiedzać (więcej na ich temat). Miłośnicy pamiątek wojskowych z pewnością słyszeli też o słynnym zlocie pojazdów militarnych organizowanym rokrocznie na przełomie czerwca i lipca (więcej informacji). Imprezy i pokazy organizuje też czasem lotnisko wojskowe w Darłówku.

Tuż przy zachodnim falochronie znajduje się wejście do jednej z najnowszych atrakcji Darłówka: ścieżki - tarasu widokowego szczytem wydm. Bardzo polecamy to miejsce: ładne widoki, morski wiatr na twarzy oraz ławeczki dla tych, którzy chcieliby spędzić tu dłuższą chwilę. Na ten taras można wejść także z ulicy Plażowej (niedaleko Biedronki) i Sosnowej.

Kiedyś można było z Darłówka popłynąć statkiem na Bornholm, ale już od kilku lat takie regularne rejsy nie są organizowane.

Kilka dodatkowych atrakcji (m.in. bardzo ciekawy zamek) znajduje się w centrum Darłowa. Można do niego dojść lub dojechać rowerem m.in. malowniczym deptakiem wzdłuż rzeki Wieprzy (od strony Darłówka Wschodniego). Na tej trasie pływają także tramwaje wodne.

Więcej zdjęć i informacji o atrakcjach Darłowa i Darłówka >>

Kościoły

W samym centrum Darłówka znajduje się parafialny kościół z prężnym duszpasterstwem ojców franciszkanów. Msza rano i wieczorem w dni powszednie, modlitwy brewiarzowe, okazja do spowiedzi, adoracja, wieczorny apel... dużo propozycji w sam raz na dobre przeżycie urlopu, aby nie był on jedynie tępym lenistwem. Aktualne godziny nabożeństw w naszym artykule Msze nad morzem lub na stronie parafii.

Kiedyś w Darłówku była parafia wojskowa, ale już nie istnieje. Z kolei w Darłowie są jeszcze dwie inne parafie.

Noclegi w Darłówku

Warto pamiętać, że Darłówko formalnie jest dzielnicą miasta Darłowa. Dlatego jeśli rezerwujemy nocleg, to trzeba dowiedzieć się gdzie on dokładnie jest, bo nocleg w Darłowie (bez informacji, że jest w Darłówku) może oznaczać, że będzie nas dzieliło od plaży kilka kilometrów.

Oferta noclegów w Darłówku jest bardzo bogata. Mamy tu wszystko: od wielkich, tradycyjnych ośrodków, przez zwykłe kwatery o rozmaitym standardzie, aż po drogie hotele i pokoje z widokiem na morze.

Oferta niektórych obiektów z cenami, wolnymi terminami i opiniami jest dostępna tutaj.

Korzystaliśmy też kiedyś z campingu nr 243, położonym tuż przy porcie (ul. Conrada): ogólnie byliśmy zadowoleni. Wadą było duże obłożenie i mało wolnych miejsc, ale poza tym łazienki dobrze dostępne i czyste, był też dostęp do kuchni.

Z dzieckiem

Właściwie wszystkie powyższe informacje, a szczególnie te o plaży, odnoszą się w jakiś sposób do rodziców wypoczywających z dziećmi. Dodatkowo chcieliśmy zwrócić uwagę na dwie istotne kwestie.

W Darłówku jest sporo różnego rodzaju straganów, bibelotów, gofrów itp. Ma to swoje zalety, ale jeśli nocleg będzie w takim miejscu, że nie jest się w stanie wyjść na spacer czy plażę bez natykania się na mnóstwo straganów i sklepików, to może to być kłopotliwe. Oczywiście jest to kwestia odpowiedniego wychowania dzieci, by umiały przejść obok kolorowych stoisk nie zawsze się przy nich zatrzymując, jednak jeśli ma to być mijanie kilkunastu atrakcyjnych sklepików i gastronomii kilka razy razy dziennie, to jest to chyba nadmierne obciążenie.

Druga sprawa to lotnisko wojskowe w Darłówku Zachodnim. Stacjonują tam helikoptery i czasem oczywiście odbywają loty szkoleniowe po okolicy, również w późnych godzinach wieczornych. Nie zdarza się to bardzo często, ale niektórym ten hałas może przeszkadzać (zobacz komentarze). My w ostatnich latach spędziliśmy wiele tygodni w nieodległych Dąbkach, nad którymi również te helikoptery latają i zawsze postrzegaliśmy to bardziej jako atrakcję niż jako przeszkodę. Byliśmy tam z dziećmi w różnym wieku, nawet z 3-miesięcznym niemowlakiem i nigdy żadne się nie zbudziło z tego powodu. Także jest to chyba kwestia indywidualnej wrażliwości.
Helikopter widziany z ziemi
Podsumowanie

Darłówko to bardzo atrakcyjne miejsce na wakacje nad morzem, ma jednak - jak chyba każda miejscowość - swoją własną specyfikę, z którą warto się wcześniej zapoznać, by potem nie być zawiedzionym. Mamy nadzieję, że udało nam się dobrze opisać ją w tym artykule.

Komentarze - forum

RF (29-05-2015, 22:38)

Świetna strona, wreszcie natrafiłam na praktyczne i ciekawie podane informacje (+zdjęcia). Teraz będzie nam łatwiej podjąć decyzję, do której miejscowości nadmorskiej się udać. Dziękuję bardzo!

Piotr Surowiecki (30-05-2015, 6:15)

Dziękujemy za dobre słowo, cieszymy się, że nasz wysiłek się przydaje. Miłych wakacji!

Nati (15-07-2016, 9:46)

Byłam i nie zachwyciła mnie ta miejscowość a nie jestem wymagająca

Monia (07-04-2018, 13:01)

Zawsze wracam do Darłówka, czysta , spokojna miejscowość, fajna plaża i coraz bardziej zadbana. Mnóstwo gastronomi i miejsc noclegowych. Ma swój urok.

Magda (27-08-2019, 22:45)

Wracam co roku od 8 lat dla mnie najpiękniejsze miejsca nad Bałtykiem

Edon (05-09-2020, 17:08)

Wir waren Ende August für eine Woche in Darlowko mit Hund in einer Ferienwohnung. Uns hat es sehr gut gefallen und die Seite hatte Tipps, die wir woanders nicht gefunden haben. Danke für die Mühe.Es gibt in Ost neben einem tollen Spielplatz und Schutzhütten auch einen kleinen Hundeplatz.

psur.pl (05-09-2020, 17:15)

@Edon Danke :) Wir freuen uns, dass Sie unsere Website nützlich fanden.

Nicefor (31-05-2021, 23:18)

Generalnie dramat. Nic nie zmieniło się od kilku lat. Wschód rozrasta się ale nikt nie inwestuje w gastronomię i rozrywkę. Wschód zarządza cała lokalizacja uniemożliwiając ucieczkę kapitału na wschód - zyski mają pozostać w części zachodniej. Dodatkowo ceny gastronomi wystrzeliły do góry licząc na frajerów a tacy przyjdą raz i będą szukać alternatyw. Szczerze jak widzę tych naciągaczy co za 100 g dorsza gdzie 20 % to ciasto a cena 12 zł to... Omijajcie tych naciągaczy niech zamykają swój interes!! W jednej miejscowości różnica za ten sam produkt potrafi sięgać 30 %. Wydaje ci się drogo? Sprawdź w innych miejscach. Podejmuj racjonalne decyzje P. S. W drodze do Darłówka zatrzymałem się w Mielnie. Tam filet dorsza kosztowal 7,99 zł a w Darłówku zaczynał się od 10 a kończył się na... Ja znalazłem za 12 zł ??

Irek (08-07-2021, 14:17)

Jeździłem do Darłówka wschodniego z 10 razy o d końca lat 90 do 2009 roku. Potem była przerwa i zajechałem tam w 2020. O mój Boże - wycięty lasek sosnowy, budowa drapaczy przy plaży, tłumy ludzi - nic ze spokoju, dawnego uroku, specyficznej patelni /wiadomo o co chodzi/ - jak tam teraz odpocząć. To se już ne wratiZobacz też

Więcej w naszym serwisie

psur.pl - Wycieczki po Polsce
Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 22933717