Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 17-04-2025, 22:19 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć
Zapytaliśmy o tę garść sprawdzonych informacji zapalonego wędkarza, który od czasu do czasu wybiera się do Darłowa, żeby powdychać jodu i "umoczyć kija" w naszym pięknym Bałtyku. Piękne okoliczności przyrody, dreszczyk emocji, a i być może świeża flądra na kolację - czego chcieć więcej?
Przygotowanie do wędkowania
Chcąc łowić w Darłowie na wodach morskich należy opłacić niewielką opłatę na stronie Inspektoratu Rybołówstwa Morskiego: zobacz tutaj. Należy także zapoznać się z przepisami, które różnią się nieco m.in. wymiarami ochronnymi.
Gdzie wędkować?
Wędkować można do granicy portu, który jest wliczany do wód morskich. Najciekawszymi miejscami do łowienia są falochrony - zarówno wschodni jak i zachodni - a w szczególności ich główki (czyli te miejsca na końcu).
Jakie ryby?
Na obu falochronach można łowić ryby słodkowodne jak płoć, leszcz, krąp, sandacz, okoń, jak i typowo morskie jak śledź, flądra, belona, alosa, parposz, a także ryby dwuśrodowiskowe: węgorz, czasami troć i łosoś.
[zdjęcie: Belona złowiona w Darłówku]
Metody połowu/sprzęt
Głównymi metodami połowu jest spinning i grunt.
Grunt jest wygodniejszy od spławika, ponieważ fale utrudniają sygnalizację brań. Łowiąc metodą gruntową używa się mocnych wędek federowch najlepiej cw. 120g lub więcej i grubych żyłek 0.25-0.35 lub plecionek 0.12-0.25. Umożliwiają one dalsze rzuty, które umożliwiają podniesienie ryby ze względu na utrudnione podbieranie przez wysoki brzeg. Opuszczając zestaw pod same nogi z zewnętrznej strony można łowić węgorze na fileta lub rosówkę, które jest ciężko wyholować ze względu na dużą ilość zaczepów. Częstymi przyłowami są babki bycze, które są gatunkiem inwazyjnym i nie można ich wypuszczać, ale nie warto ich wyrzucać do kosza ze względu na walory smakowe.
Na feder można również łowić na środku wewnętrznej strony falochronów leszcze, płocie i okonie. Są one mniej ostrożne niż na wodach śródlądowych. Miejscowi wędkarze łowią je bez zanęty, głównie na rosówki.
[zdjęcie: Łowieniu w porcie w Darłówku towarzyszą ładne widoki]
Ciekawskie flądry
Po zewnętrznej stronie falochronów można łowić flądry na specjalne gruntowe zestawy z 2-3 haczykami, ciężarkiem i specjalnymi błyskotkami, które prowokują ciekawskie flądry. Najlepszą przynętą na nie są filety np. ze śledzia, natomiast czerwone robaki i rosówki raczej nie są skuteczne. Branie flądry jest trudno zauważalne, powinno się więc przeciągać zestaw o 5-10 metrów, żeby sprawdzić czy płastuga już nie siedzi i przy okazji poszukać ryb.
Śledź na choinkę
Najpopularniejszym sposobem łowienia tej ryby jest łowienie na tzw. choinkę, czyli specjalny zestaw do łowienia śledzi wyposażony w 5 haczyków i ciężarek. Prowadzenie choinki jest proste: wystarczy podciągać zestaw mocnymi ruchami do góry. Śledź na wiosenne tarło w marcu-kwietniu wpływa do basenu portowego. Później można łowić pojedyncze sztuki a także wiele gatunków ryb: belony (najlepiej bierze w maju), okonie, leszcze, dobijaki, czasem makrele (lipiec), miejscowi opowiadali nawet o łososiach i trociach.
(c) Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstu i/lub zdjęć w całości lub fragmentach zabronione.