Używamy plików cookie oraz usług Google Analytics (statystyki strony) i Google AdSense (reklamy) co wiąże się z przetwarzaniem pewnych danych. Więcej informacji oraz możliwości zarządzania tutaj. Jeśli nie wyrażasz zgody zmień ustawienia swojej przeglądarki lub opuść stronę. AKCEPTUJĘ
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Szczodre k. Wrocławia: place zabaw, stawy, przyroda

Szczodre k. Wrocławia: place zabaw, stawy, przyroda

Pięknie zagospodarowany, duży teren rekreacyjny na łonie natury. Place zabaw, łąki, alejki, ławeczki.

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 10-04-2021, 7:35 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Okoliczni mieszkańcy dobrze znają ten teren, ale jeśli nie byli tu dłuższy czas to po ponownych odwiedzinach mogą zbierać szczękę z podłogi. Dziki park ze stawami - na brzegach których niestety pełno było śmieci - zamienił się w prawdziwy, zagospodarowany park.

Co jest w Szczodrem?

W największym skrócie: tereny leśno-parkowe nad stawami, z licznymi placami zabaw, siłownią, mostkami nad wodą i alejkami spacerowymi.
Łąka, alejki, staw, a w oddali plac zabaw[zdjęcie: Fragment parku w skromnych kolorach przedwiośnia]

Placów zabaw jest kilka, do wyboru do koloru, dla każdego wieku coś odpowiedniego się znajdzie.
Zabawkowy statek[zdjęcie: Statek - to jedna z wielu propozycji dla dzieci]

Jest też trochę ciekawostek na tablicach informacyjnych - o przyrodzie, zabytkach Szczodrego.
Tablica informacyjna z możliwością odsłuchania głosów ptaków[zdjęcie: Ta tablica bardzo nam się spodobała - można z niej odsłuchać głosy różnych ptaków]

Wokół jednego ze stawów jest alejka spacerowa, która go okrąża. Widoki bardzo ładne, długość ok. 2 km. Przy drugim stawie (tym na północ), bardziej dzikim, jest też alejka spacerowa po lewym brzegu, natomiast gdybyśmy poszli po prawym to możemy w lesie znaleźć zabytkowy krzyż z inskrypcją.

Można oczywiście udać się na jeszcze dłuższy spacer, poza nowymi alejkami, gdyż całość otaczają rozległe tereny zielone.

Są liczne łąki, ławeczki, a także mostki - niewielkie mola nad stawem.
Ławka nad stawem[zdjęcie: Widok na place zabaw z drugiego brzegu

Oczywiście piękne zagospodarowanie terenu ma też swoje koszty: jest teraz dużo więcej ludzi niż kiedyś, jest mniej "leśnie", a bardziej "parkowo".

Podsumowując: park w Szczodrem to po prostu duże tereny rekreacyjne z infrastrukturą wypoczynkową, ładnie położone na łonie natury. Są tu możliwości zabaw dla dzieci, spacerów i wypoczynku.
Staw[zdjęcie: Gdy wiosna rozkwitnie ten widok będzie dużo piękniejszy]

Pałac

Historycznie teren ten był parkiem przy pałacu. Pałac był ogromny, ale nie przetrwał wojennej zawieruchy. Obecnie można ujrzeć tylko niewielkie pozostałości, ale nawet one nie są udostępnione do zwiedzania.

Parking, dojazd, mapa

Szczodre to gmina Długołęka, niedaleko drogi na Oleśnicę.

Przy parku znajduje się bardzo duży, bezpłatny parking (zobacz na mapie).

Uwaga! Ulice dojazdowe są od jakiegoś czasu jednokierunkowe: dojechać możemy ul. Spacerową, a wracamy ul. Stawową. Żadne popularne nawigacje tego nie uwzględniały, my zgłosiliśmy poprawkę do naszej ulubionej NaviExpert, więc ona prowadzi już dobrze.

Zainteresowanym tymi terenami, ale też ogólnie okolicami Wrocławia polecamy bardzo dobrą i szczegółową mapę wydawnictwa Plan pt. "Wokół Wrocławia", skala 1:50 000 gwarantuje dużą dokładność. Koszt mapy w wersji odpornej na podarcia i wodoodpornej to ok. 11 zł: zobacz.

Komentarze - forumZobacz też

Więcej w naszym serwisie

psur.pl - Wycieczki po Polsce
Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 22966379