Używamy plików cookie oraz usług Google Analytics (statystyki strony) i Google AdSense (reklamy) co wiąże się z przetwarzaniem pewnych danych. Więcej informacji oraz możliwości zarządzania tutaj. Jeśli nie wyrażasz zgody zmień ustawienia swojej przeglądarki lub opuść stronę. AKCEPTUJĘ
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Punkty widokowe w centrum Wrocławia

Punkty widokowe w centrum Wrocławia

Katedra na Ostrowie Tumskim, Mostek Pokutnic i Kościół św. Elżbiety przy Rynku - informacje i ciekawostki.

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 18-03-2023, 8:48 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Katedra Wrocławska (Ostrów Tumski)
Punkt widokowy na jednej z wież Katedry św. Jana Chrzciciela (mapka).
Widok na wysokie wieże wrocławskiej katedry[zdjęcie: Wysokie wieże wrocławskiej katedry: dla turystów udostępniony jest taras widokowy na północej wieży - tutaj widoczna po prawej stronie]

To nasz ulubiony widok: pięknie wygląda Odra z wysepkami i mostami oraz zabytki Ostrowa Tumskiego.

Wejście
Na początku i na samym końcu trzeba trochę przejść wąskimi, krętymi schodkami, ale większość trasy pokonuje się windą.

Godziny otwarcia
poniedziałek - sobota 10:00 - 17:00
niedziela 14:00 - 16:00
W czasie nabożeństw i niekorzystnych warunków pogodowych wieża jest zamknięta.
Po najświeższe informacje warto zerknąć na oficjalną stronę Katedry.

Ceny biletów
* 15 zł normalny
* 10 zł ulgowy (dzieci i młodzież do 25 lat oraz seniorzy od 60 lat)
* dzieci do 6 lat - gratis
* bilet rodzinny: 26 zł ojciec, matka i dziecko, a kolejne dzieci +8 zł

Ciekawostki:
I. Droga powrotna wiedzie przez malutkie muzeum misyjne: ma już ono swoje lata, ale w gablotach można zobaczyć interesujące przedmioty.
II. Wieże katedry jeszcze nie tak dawno były o wiele niższe: w czasie II wojny światowej utraciły hełmy, które odbudowano i umieszczono na wieżach dopiero na początku lat 90-tych.
III. Schodząc z wieży po krętych schodkach w pewnym momencie zobaczymy wejście do niewielkiej kapliczki na piętrze.

Z dziećmi
Taras jest dobrze zabezpieczony, więc można spokojnie iść z dziećmi. Dla bardziej strachliwych problemem mogą być kręte schodki na samym początku wchodzenia i na samym końcu schodzenia, są to jednak stosunkowo krótkie odcinki.


Kościół św. Elżbiety przy Rynku
Punkt widokowy na wieży kościoła garnizonowego, który jest położony przy samym Rynku, tuż przy słynnych kamieniczkach Jaś i Małgosia (mapka).
Kamieniczki Jaś i Małgosia, za nimi wieża kościoła garnizonowego[zdjęcie: Na pierwszym planie kamieniczki Jaś i Małgosia, a za nimi wieża kościoła - jej wysokość robi wrażenie, prawda?]

Rozległy i bardzo ładny widok na Rynek, na cały Wrocław, a także na góry: Ślężę, Góry Sowie i dalej położone pasma.

Wejście
Zdecydowana większość drogi na górę to wąskie, kręte schodki - typowe dla średniowiecznych budowli. Jest do najtrudniejsze wejście z trzech opisywanych tu przez nas.
Schody na wieżę kościoła św. Elżbiety[zdjęcie: Takimi schodkami idzie się na górę, podejście jest dość długie]

Godziny otwarcia
poniedziałek – sobota: 10 – 17
niedziela: 11 – 17

Ceny biletów
10 zł normalny
7 zł ulgowy
małe dzieci nie płacą (bodaj do 7 lat)

Ciekawostka
W okresie reformacji, w 1525 roku, kościół św. Elżbiety został przekazany luteranom. Cztery lata później zawaliła się górna część wieży, a że nikt przy tym nie zginął, to nowi gospodarze uznali, że była to wyjątkowa Boża interwencja. Dlatego właśnie niedaleko wejścia na wieżę możemy zobaczyć płaskorzeźbę na murze, na której aniołowie podtrzymują walącą się wieżę. Z kolei przeciwnicy reformacji twierdzili, że już sam fakt zawalenia się wieży zaraz po przekazaniu kościoła protestantom świadczy raczej o braku Bożego błogosławieństwa.

Z dziećmi
Monotonne wejście na górę po krętych schodkach wymaga nieco cierpliwości i odrobinę odwagi. My byliśmy tam z 5-latkiem i spokojnie dał radę. Sam taras widokowy jest zupełnie bezpieczny dla dzieci.


Mostek Pokutnic (ul. Szewska)
Punkt widokowy na mostku pomiędzy wieżami kościoła św. Marii Magdaleny przy ul. Szewskiej (bardzo blisko Rynku, mapka).
Kościół św. Marii Magdaleny widoczny z daleka[zdjęcie: Wieże kościoła widziane z daleka, między nimi widać czarny, drewniany mostek - punkt widokowy]

Masywne wieże po obu stronach mostku nieco ograniczają widoczność, ale położenie tego punktu widokowego w samym centrum i tak sprawia, że widok jest ciekawy.

Wejście
Na mostek prowadzą szerokie i wygodne schody. Kilka ciągów jest z przejrzystej metalowej kratki, co dla niektórych strachliwych osób nie jest zbyt komfortowe.
Schody na wieżę[zdjęcie: Schody prowadzące na mostek]

Godziny otwarcia
Wg. oficjalnej strony od 10 do 19, ale my będąc na miejscu w marcu 2023 widzieliśmy ogłoszenie, że do 18.

Ceny biletów
10 zł normalny
7 zł ulgowy
Dzieci do lat 5 nie płacą

Ciekawostki
I. Na mostku znajdują się figurki krasnali. Ich postaci nawiązują do dawnego znaczenia tego miejsca w świadomości wrocławian. Otóż dziewczęta, które myślały tylko o strojeniu się, zabawach i uwodzeniu chłopców, nie zaś o wyjściu za mąż i podjęciu obowiązków żony, matki i pani domu straszono, że będą po wsze czasy zamiatać tenże mostek, co było związane z legendą, według której tak właśnie miało się stać pewnej próżnej kobiecie, a jej wołania o pomoc z wysokiego mostku nikt nie słyszał. Stąd też nazwa – Mostek Pokutnic. No, czasy się zmieniły, bo dziś w wielu kręgach taki pusty tryb życia święci triumfy i jest wystawiany na piedestał (celebrytki, influencerki itp.).
II. Kościół św. Marii Magdaleny nie należy do tego Kościoła Katolickiego, który wszyscy Polacy znają. To katedra tzw. Kościoła Polskokatolickiego, który powstał w XIX wieku wśród Polonii Amerykańskiej, natomiast jego polską część przejęli całkowicie komuniści w latach pięćdziesiątych XX wieku (wsadzając do więzienia i najprawdopodobniej mordując jej zwierzchnika), no i po tym przejęciu nie zapisał on zbyt chlubnej karty.

Z dziećmi
Zarówno schody wejściowe jak i sam mostek są dobrze zabezpieczone, więc nie ma problemu żeby wejść tam z dziećmi. Nawet jeśli jest jeden dorosły z dwójką młodszych dzieci i chce je trzymać za rękę, to da radę.

Komentarze - forumZobacz też

Więcej w naszym serwisie

psur.pl - Wycieczki po Polsce
Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 22903161