Używamy plików cookie oraz usług Google Analytics (statystyki strony) i Google AdSense (reklamy) co wiąże się z przetwarzaniem pewnych danych. Więcej informacji oraz możliwości zarządzania tutaj. Jeśli nie wyrażasz zgody zmień ustawienia swojej przeglądarki lub opuść stronę. AKCEPTUJĘ
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Kolejki elektryczne - wielka makieta we Wrocławiu

Kolejki elektryczne - wielka makieta we Wrocławiu

Kolejkowo na Dworcu Świebodzkim we Wrocławiu to nie tylko jeżdżące pociągi, ale i mnóstwo historii wplecionych w przedstawiony na makiecie świat.

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 10-01-2018, 6:42 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Po wejściu do Kolejkowa w budynku dawnego Dworca Świebodzkiego (nieczynny dla kolei od wielu lat) zobaczymy niewielki sklepik z biletami, a także jedną bardzo ładną kolejkę - oczywiście w ruchu. Dzieci od razu przyklejają nosy do szyby, my możemy kupić bilety, zostawić kurtki w szatni i odsłonić kotarę do głównej sali - ten moment robi wrażenie! Otwiera się przed nami ruchliwy, gwarny świat kolejek, miasta i wsi.
Długi pociąg, makieta z licznymi szczegółami[zdjęcie: Dalekobieżny pociąg mija ludzi pracujących w polu - w Kolejkowie w każdym miejscu coś się dzieje]

Kolejki
Kolejkowo to przede wszystkim małe, elektryczne pociągi. Wśród nich mamy zarówno lokomotywy z pojedynczym wagonem kursujące po bocznicy, jak i długie ekspresy okrążające całą makietę.
Lokomotywa na bocznicy[zdjęcie: Jedna z lokomotyw na bocznicy]

Miniaturowy świat
Kolejki to tak naprawdę tylko część całej makiety. Mamy tutaj zobrazowany miniaturowy świat, w którym przedstawiono różne sceny, prace i historyjki. Widzimy np.: wesele, podczas którego wywrócił się tort; prace przy wycince lasu; zderzenie pod Dworcem Świebodzkim, do którego przyjechały służby; wciąganie fortepianu do mieszkania w bloku... długo można wymieniać te scenki. Nie są one ruchome, ale tak ciekawie przedstawione i z oddaniem szczegółów, że oglądanie ich jest bardzo interesujące.
Sklep spożywczy i ludzie przed nim[zdjęcie: Wiejski sklep spożywczy - jedna z mnóstwa scenek w Kolejkowie]

Dzień i noc
W Kolejkowie widzimy jak cyklicznie noc przechodzi w dzień, a potem znów zapada zmrok. Rano słyszymy śpiew ptaków, a o zmroku widzimy jak zapalają się światła.

Wrocław, Karpacz, ...
Duża część makiety przedstawia istniejące miejsca i obiekty, oddane ze szczegółami. Widzimy jak pociągi przejeżdżają obok "szkieletora" we Wrocławiu, jest nasyp kolejowy i ulica Bogusławskiego (z wiernie oddanym sex shopem i pytamy czy nie za bardzo szczegółowo i rzucająco się w oczy jak na wystawę dla dzieci? naszym zdaniem za bardzo), stary neon "Ubezpiecz mieszkanie w PZU", ale także Dworzec Świebodzki i okolice z kursującym tramwajem. Dużo tego, wprawne oko może szukać. Są także góry - Śnieżka z obserwatorium astronomicznym oraz Karpacz.
Charakterystyczny budynek na szczycie Śnieżki[zdjęcie: Charakterystyczny budynek na szczycie Śnieżki]

Z dziećmi
A jak na to wszystko reagują dzieci? Oczywiście wiele zależy od wieku. My byliśmy tam z dzieciakami z pierwszych klas podstawówki oraz z 3-latkiem. Obie te grupy wiekowe bardzo się w Kolejkowie odnalazły, starsi bardziej zwracając uwagę na znane elementy Wrocławia, młodszy na jeżdżące kolejki i inne szczegóły.

Warto zaznaczyć, że nie ma tam nic do dotykania, ale też makieta nie jest za szybą, więc nie ma złego wrażenia gabloty, ogląda się przyjemnie. Pięknie przedstawiony świat, z wieloma szczegółami, sprawia, że jest na czym zawiesić oko.

Przy makietach są podesty dla najmłodszych tak by nie trzeba ich było trzymać na rękach podczas oglądania.
Makieta, wokół niej ludzie[zdjęcie: Fragment kolejkowa - podesty umożliwiają dzieciom oglądanie]

Do głównej sali jest podjazd dla wózków, natomiast istotna część makiety jest też na piętrze i nie zauważyliśmy na nie innej drogi niż schody. Z drugiej strony są to tak małe odległości, że nie ma kłopotu by wziąć dziecko na chwilę na ręce. A jak śpi to nie ma po co się tarabanić na górę.

W Kolejkowie nie ma dużo przestrzeni, dzieciaki tu nie pobiegają. Jest natomiast sala dla zupełnie najmłodszych, taka z dywanem, jakimiś klockami itp. Sama w sobie nie jest taką atrakcją, do której by się specjalnie przyjechało, natomiast może być dobrym rozwiązaniem, gdy starsze rodzeństwo długo zwiedza.

Personel podchodzi czasem indywidualnie do dzieci i proponuje jakieś zadania, konkursy (np. żeby znaleźć coś na makiecie), a nagrodą są naklejki.

Jak długo trwa zwiedzanie?
Wszystko zależy oczywiście od nas, w jaki sposób poprowadzimy zwiedzanie z dziećmi, ile będziemy opowiadać itp. Żeby obejrzeć całość starczy spokojnie niecała godzina, natomiast potem można wracać do poszczególnych miejsc i im się szczegółowo przyglądać.Informacje praktyczne

Adres
Dworzec Świebodzki
pl. Orląt Lwowskich 20B
Wrocław

Godziny otwarcia
codziennie od 10:00 do 18:00

Ceny biletów
normalny - 19 zł
ulgowy (od 3 do 18 lat, studenci, emeryci, renciści, niepełnosprawni) - 15 zł
dzieci do lat 3 - bezpłatnie

Parking
My byliśmy tam w jesienną sobotę i na placu przed Dworcem Świebodzkim było sporo wolnych, bezpłatnych miejsc. Trudniej jest w dni robocze, a z kolei w niedziele przy dworcu zawsze działało targowisko (i chyba dalej działa), więc tłok był tam duży. Pewną alternatywą może być komunikacja miejska, gdyż w tym miejscu przebiega wiele linii autobusowych i tramwajowych.

Komentarze - forumZobacz też

Więcej w naszym serwisie

psur.pl - Wycieczki po Polsce
Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 22965193