Używamy plików cookie oraz usług Google Analytics (statystyki strony) i Google AdSense (reklamy) co wiąże się z przetwarzaniem pewnych danych. Więcej informacji oraz możliwości zarządzania tutaj. Jeśli nie wyrażasz zgody zmień ustawienia swojej przeglądarki lub opuść stronę. AKCEPTUJĘ
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Lasy koło Wrocławia

Lasy koło Wrocławia

Kilka miejsc – propozycji na spacer po lesie w okolicach Wrocławia.

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 22-04-2024, 9:04 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Las to cudowne miejsce na spacer, ale do niedawna zupełnie nieodkryte przez Polaków. Kilka aut na parkingu, na ścieżce trudno spotkać kogokolwiek – to był zwykły widok w przeciętnym lesie jeszcze do niedawna. Wszystko zmieniła zaraza: w jednym z naszych leśnych miejsc, do którego jeździmy od ponad 10 lat, a w którym spotykaliśmy na parkingu maksymalnie 3 auta oprócz naszego, w kwietniową niedzielę 2020 aut było kilkanaście i sporo ludzi wokół nich. To dobrze, turystyka to nie tylko komercja, uczmy się odkrywać "nudny" las!

Do lasu z dzieckiem?
Nic lepszego dla naszych przebodźcowanych i wychuchanych dzieci niż las, gdzie samo nic nie miga, nie wysyła powiadomień, gdzie można sobie poranić nogi o krzaki, gdzie trzeba monotonnie przejść kilka kilometrów. Tam dopiero rodzi się kreatywność wśród rodzeństwa, ciekawe rozmowy i zabawy!

A technicznie? To nie puszcza, leśnicy utrzymują drogi, więc cywilizowany spacer, nawet z wózkiem, jest jak najbardziej możliwy. Nie trzeba się przedzierać przez zarośla.

Gdzie najlepiej do lasu?
Najlepiej wziąć mapę, znaleźć las niedaleko siebie i tam zostawić auto w dozwolonym miejscu (np. na parkingu leśnym czy jakieś zatoczce) i udać się na spacer po zwykłej leśnej drodze. Wtedy mamy duże szanse na uniknięcie tłoku. Polecamy np. dokładną mapę "Dolina Baryczy część wschodnia", na której znajdziemy zaznaczonych mnóstwo ścieżek, leśnych parkingów itp. w okolicach Trzebnicy, Twardogóry, Międzyborza i Milicza, czyli w niedalekim sąsiedztwie Wrocławia. Koszt ok. 9 zł, zobacz.

Poniżej zamieszczamy kilka leśnych propozycji w okolicach Wrocławia.


Lasy koło Obornik Śląskich
Propozycja 9-kilometrowej wycieczki w okolicach wsi Osolin i Bagno. Fragmenty trasy prowadzą przez wsie. Zobacz.


Las koło Milicza - Wzgórze Joanny
Las sosnowy
Wzgórze Joanny i Zamek Myśliwski "Odyniec". Na proponowanej trasie wycieczki było bardzo pusto. Zobacz.

Pozostałe miejsca między Trzebnicą a Miliczem
Wzdłuż drogi krajowej nr 15 znajduje się sporo parkingów leśnych. Wystarczy zatrzymać się na jednym z nich i udać się na spacer po ładnych lasach tej okolicy. Przykładowy parking na mapie


Las koło Sulistrowiczek
Leśna droga
Położone w Masywie Ślęży Sulistrowiczki to nie tylko szlaki na Ślężę, ale i całkiem sporo ścieżek w okolicy. Jest tu oczywiście nieco więcej ludzi niż w "zwykłym" lesie, ale nieporównywalnie mniej niż na popularnych szlakach na Ślężę. Oto jedna z przykładowych wycieczek - zobacz.


Leśniczówka Grochowa niedaleko Trzebnicy
Niewielki parking, obok znajduje się jakaś ścieżka edukacyjna po kompleksie leśnym, ale jest ogrodzona przez leśników. Natomiast w kierunku północno-wschodnim jest leśna droga, w sam raz na spacer. Zobacz na mapie.


Lasy między Ludgierzowicami a Złotowem (leśniczówka Zamek)
Leśna droga
Przy lokalnej drodze między ww. miejscowościami znajduje się kilka leśnych parkingów. My szczególnie lubimy ten znajdujący się przy kurhanie (mapka) ze względu na sosnowy las w okolicy, a także możliwość odkrycia ruin zamku myśliwskiego, które znajdują się w okolicy.


Chełstów koło Twardogóry
Leśna droga
Niewielka wioska wśród wzgórz i lasów - zobacz.


Wokół Ślęży
Czarny szlak wokół Ślęży
Tak, na najpopularniejszych szlakach na Ślężę jest mnóstwo osób, ale jest też szlak czarny, który biegnie wokół Ślęży. Tam jest stosunkowo pusto, choć pewnie będzie więcej osób niż w "zwykłym" lesie. Oczywiście na parkingach w słoneczne weekendy będzie tłok. Artykuł o szlakach na Ślęże, o parkingach itp.: zobacz.


Wojnowice koło Wrocławia
Tuż przy zachodnich granicach Wrocławia, niedaleko drogi w stronę Środy Śląskiej, znajduje się malowniczy zamek na wodzie. Otoczony jest parkiem, ale jeśli wyjdziemy za park w kierunku wschodnim to znajdziemy się w lesie, poprzecinanym licznymi ścieżkami. Teren jest miejscami pofałdowany co dodaje mu uroku. Oczywiście przy zamku jest wielu spacerowiczów, natomiast już w lesie jest wyraźnie luźniej. Artykuł o zamku na wodzie w Wojnowicach


Las Bukowy w Trzebnicy
Alejka przy stawie
Bardzo ładny las przy dzielnicy uzdrowiskowej w Trzebnicy. Położony na wzgórzach, z kapliczkami drogi krzyżowej (tę kalwarię polecamy na rodzinną drogę krzyżową np. w Wielki Piątek) oraz kościołem leśnym. W tygodniu jest tu pusto i spokojnie (i to nawet w czasach zarazy, gdy lasy są popularne), natomiast w weekendy jest wyraźnie więcej osób. Artykuł o Lesie Bukowym w Trzebnicy


Góra Holteia w Obornikach Śląskich
Ścieżka w lesie
Park przechodzący w las, położony na wzgórzach, co dodaje mu uroku. Dobry na spacer z wózkiem dziecięcym. Zobacz.


Wilczyn Leśny i Jelcz-Laskowice
Co łączy te dwa odległe miejsca? Są tam kąpieliska (choć w Wilczynie już chyba nieczynne), a obok nich lasy. Można zostawić auto jak przy kąpielisku i udać się na spacer po lesie. Namiary na te miejsce w naszym artykule z kąpieliskami.

Komentarze - forumZobacz też

Więcej w naszym serwisie

psur.pl - Wycieczki po Polsce
Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 22891282